jaky_vybrat_byt

1. díl KOUPĚ BYTU- Víte jaký byt chcete koupit?

Po vlastním, ideálně dokonalém bydlení samozřejmě touží každý. Svým klientům kromě vyhledání odpovídajících nemovitostí jim vždy také radím v tom, aby si společně skutečně ujasnili vše, co od nového bytu nebo očekávají. Prvním krokem tak bývá sdělit tyto informace partnerovi a nalézt společný kompromis. Velmi často se totiž může stát, že partneři mají rozdílný pohled na velikost interiéru, na rozložení místností, ale třeba i na to, zda chtějí byt či dům, nebo jak by měla vypadat konkrétní lokalita, popřípadě styl nemovitosti, ale i její cena.

Vezměte si papír a tužku

Ideální je napsat všechny své požadavky, představy a sny na tužku a následně vše porovnat s vaším partnerem. V těchto chvílích určitě nespěchejte. Pokud jste čekali třeba několik let, týden navíc vám už neublíží. Ne vždy vás totiž veškeré požadavky napadnou během jediného dne a tak si navzájem nechávejte prostor pro doplnění. Následně už zbývá jenom umění dialogu, při kterém nezapomínejte na to, že pokud v něčem vyhoví váš partner, měli byste mu to samozřejmě oplatit. Rázem tak skutečně zjistíte, jak by mělo vypadat bydlení, ve kterém budete spokojeni oba. Pojďme se podívat, co konkrétně radím zohlednit.

banner-poptej-nemuzete

Lokalita

Plánujete-li založit rodinu a chcete mít malé děti, které budou vyrůstat v čistém a klidném prostředí, nabízí se klidnější lokality v satelitních městečcích, nebo na menších obcích. Negativem však může být komplikovanější doprava třeba do zaměstnání, a v budoucnu také do školy. Stejně tak zohledněte cestování do vašeho zaměstnání, za přáteli, rodinou, ale třeba za kulturou, nebo k nejbližšímu obchodu, bance, nebo poště či úřadu. I to může rozhodovat.

Dispozice

Doba, kdy každý toužil po co největším bytě, je dávno pryč. Dnes je kladený důraz hlavně na praktičnost, a tak vedou menší dispozice. I zde ale myslete na to, aby měl svůj pokoj budoucí potomek, abyste mněli kam umístit pracovnu, nebo zda plánujete propojení kuchyně s obývacím pokojem. Nutno říci, že tyto varianty dnes patří v rámci současných developerských projektů mezi hojně vyhledávané.

Navíc mějte na paměti, že zvolená dispozice souvisí také s náklady, které budou s vaším bytem spojeny. A to nejenom v souvislosti s platbami rámci bytových fondů, ale třeba s platbami, které souvisí s vytápěním atd. Na druhou stranu je stejně tak nutné zohlednit to, abyste vždy měli kam dát své věci – v takové situaci mohou pomoci komory, nebo sklepní prostory. Vy, kteří vlastníte auto, určitě nezapomeňte zaměřit se na možnosti parkování a případné jeho ceny.

Petr-Ejem_01

Cena

I ta je velmi důležitým kritériem výběru. Je mylné se domnívat, že cena musí vždy odpovídat velikosti bytů. Zde totiž hraje hlavní roli nejenom lokalita, ale i stáří nemovitosti, standardy a komfort bydlení, ale třeba i stupeň izolace. Kvalitně izolovaný dům za vyšší cenu může v horizontu deseti let vyjít v celkovém součtu nákladů levněji, než špatně izolovaný, ale zato levnější a větší objekt.

Rada na závěr

Nespěchejte! Než se rozhodnete koupit byt, dejte tomu chvíli času. Z pravidla koupě bytu trvá minimálně 6 měsíců, nebuďte tedy nervózní, že nemůžete během pár týdnů sehnat ten správný byt. Pokud si nebudete v některém kroku jisti, nemusíte váhat, obraťte se rovnou na mě.

Pokračujte na další díl


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Osobní, nebo družstevní?

Přemýšlíte o novém bydlení? Zřejmě se rozhodujete podle polohy, stáří nemovitosti a samozřejmě ceny. Pokud ale navíc vybírátei mezi osobním a družstevním vlastnictvím, je dobré přesně...

Hypotéka jako investice do budoucna

Při financování nemovitosti hypotékou se mě často klienti ptají „A kolik přeplatím?“ Nepřeplatíte nic, ba naopak vyděláte. Jak je to možné? Je potřeba si uvědomit, že růst cen...

Jaké faktory ovlivňují cenu nemovitosti

Diskuse o cenách nemovitostí patří mezi velmi časté otázky mých klientů. A to ať už se jedná o ty, kteří chtějí nemovitost prodat, tak i o ty, kteří ji chtějí koupit. Samozřejmě v daném...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV