triky_reallitnich_makleru

10. díl KOUPĚ BYTU- Jaké triky zkoušejí realitní makléři

Rozhodně nebudu nijak upravovat skutečnost, pokud řeknu, že řada realitních makléřů nedokáže odvádět profesionální práci a více než o spokojenost klienta jim jde hlavně o zisk. Toto krátkozraké jednání s sebou nese i spousty různých triků. Na ty jsem narazil během své praxe, a to s klienty, kterým jsem právě s koupí bytu pomáhal. Pojďme se podívat na ty nejznámější triky, které na vás mohou realitní makléři vyzkoušet.

Zastupuje konkrétní makléř skutečně reálného prodávajícího

Pokud začnete jednat s realitní kanceláří o konkrétním bytě, určitě chtějte vidět konkrétní zprostředkovatelskou smlouvu, kterou má sepsanou s majitelem bytu. Předejdete tak situaci, kdy jednáte s někým, kdo prodávajícího vůbec nezastupuje. Takový makléř poté chce využít vašeho zájmu k tomu, aby následně prodávajícího teprve oslovil. Nejenom, že ten tak mohl již dávno prodat jinde, ale zároveň můžete čekat neférové jednání při dalším jednání.

Pravdivost vyřčených tvrzení

Jistě to všichni známe – lži o velikostech bytu, do kterých je započten balkon i sklep. Stejně tak lži o tom, v jakém patře byt skutečně je. Podobně ale může být přikrášlována informace týkající se dostupnosti služeb, lokality, ale třeba nákladů, které jsou s provozem bytu spojeny. Nehledě na plánované investice v domě a další případné výdaje, které mohou být i zatajeny. Nejenom to je třeba prověřit. Minimálně se zkontaktujte se správcem domu, nebo se zeptejte sousedů.

Máme několik dalších zájemců

Toto je jedno z nejznámějších klišé, které však v oblasti obchodu stále ještě funguje. A nemovitosti nejsou výjimkou. Cílem tohoto tvrzení je dotlačit vás k tomu, abyste co nejrychleji podepsali rezervační smlouvu, a tedy abyste se danému makléři doslova uvázali. Zde se přitom stačí zamyslet nad tím, že pokud má makléř v záloze další zájemce, nemusí mít nutnou potřebu tlačit právě do vás.

Na druhou stranu, když zastupuji prodávajícího a máme dobře nastavenou cenu, spuštěnou kvalitní propagaci, kontaktuje mě více zájemců a tak jej musím upozornit na to, že nejsou jediní, kteří chtějí byt koupit.

Co vše zaplatím

I na tuto otázku zaznívá v tomto směru celá řada nejasných odpovědí. I zde se tak setkávám se situacemi, kdy makléř na osobním jednání sdělí, že realitní kancelář hradí vklady do katastru, stejně jako může tvrdit i to, že provize je součástí kupní ceny. Často se ale jedná o účelové lži a tak je dobré dané odpovědi ověřit i v konkrétní smlouvě. Jedině tak budete mít stoprocentní jistotu skutečné pravdy a nikoliv upravené skutečnosti. I v tomto směru doporučuji číst každou smlouvu, kterou sepisujete, případně ji poslat k nahlédnutí vašemu advokátovi.

Majitel nemovitosti se nemohl dostavit

I toto patří mezi poměrně častou lež. Pokud je to skutečně tak, smlouvu, na které má být i jeho podpis, nepodepisujte a domluvte si jiný termín. Mnoho makléřů se totiž chce vyhnout mnoha věcem spojených s tím, kdy ve smlouvě figuruje i skutečný prodávající. Ten je však onou nezbytnou, ba i nejdůležitější osobou, jelikož daný vztah často vznikne právě mezi ním a vámi, a samotná realitní kancelář by zde měla figurovat za všech okolností jako pouhý zprostředkovatel.

Petr-Ejem_01

Rizika spojená s úschovou peněz

Poslední rada se netýká ani tak triku realitních makléřů, ale toho, že si komplikace můžete způsobit tím, pokud k úschově peněz použijete právě realitku. Makléř sice může jednat v dobré víře, ale samotný majitel kanceláře mu neříká všechny informace o aktuálním stavu firmy a tak se může stát, že o peníze uložené na tomto účtu přijdete, jelikož se z nich může hradit případná pohledávka při úpadku.

ZDARMA si stáhněte krátký manuál JAK BEZPEČNĚ KOUPIT SPRÁVNÝ BYT.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

3. díl KOUPĚ BYTU- Zjistěte o nabízeném bytě vždy co nejvíce – stačí vám telefon

Ačkoliv současná doba internetu svádí k tomu, abychom veškerou komunikaci uskutečňovali emailem nebo v rámci různých poptávkových formulářů, telefonní kontakt bychom rozhodně zavrhovat...

Hypotéka jako investice do budoucna

Při financování nemovitosti hypotékou se mě často klienti ptají „A kolik přeplatím?“ Nepřeplatíte nic, ba naopak vyděláte. Jak je to možné? Je potřeba si uvědomit, že růst cen...

Aktuální ceny nemovitostí a jaký předpokládám posun v následujících letech

Často jsem dotazován od svých klientů, zda jsou ceny jejich prodávaných, nebo naopak kupovaných nemovitostí adekvátní s ohledem na současný trh. Mnozí slýchají hlavně to, že ceny klesají...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV