triky_reallitnich_makleru

10. díl KOUPĚ BYTU- Jaké triky zkoušejí realitní makléři

Rozhodně nebudu nijak upravovat skutečnost, pokud řeknu, že řada realitních makléřů nedokáže odvádět profesionální práci a více než o spokojenost klienta jim jde hlavně o zisk. Toto krátkozraké jednání s sebou nese i spousty různých triků. Na ty jsem narazil během své praxe, a to s klienty, kterým jsem právě s koupí bytu pomáhal. Pojďme se podívat na ty nejznámější triky, které na vás mohou realitní makléři vyzkoušet.

Zastupuje konkrétní makléř skutečně reálného prodávajícího

Pokud začnete jednat s realitní kanceláří o konkrétním bytě, určitě chtějte vidět konkrétní zprostředkovatelskou smlouvu, kterou má sepsanou s majitelem bytu. Předejdete tak situaci, kdy jednáte s někým, kdo prodávajícího vůbec nezastupuje. Takový makléř poté chce využít vašeho zájmu k tomu, aby následně prodávajícího teprve oslovil. Nejenom, že ten tak mohl již dávno prodat jinde, ale zároveň můžete čekat neférové jednání při dalším jednání.

Pravdivost vyřčených tvrzení

Jistě to všichni známe – lži o velikostech bytu, do kterých je započten balkon i sklep. Stejně tak lži o tom, v jakém patře byt skutečně je. Podobně ale může být přikrášlována informace týkající se dostupnosti služeb, lokality, ale třeba nákladů, které jsou s provozem bytu spojeny. Nehledě na plánované investice v domě a další případné výdaje, které mohou být i zatajeny. Nejenom to je třeba prověřit. Minimálně se zkontaktujte se správcem domu, nebo se zeptejte sousedů.

Máme několik dalších zájemců

Toto je jedno z nejznámějších klišé, které však v oblasti obchodu stále ještě funguje. A nemovitosti nejsou výjimkou. Cílem tohoto tvrzení je dotlačit vás k tomu, abyste co nejrychleji podepsali rezervační smlouvu, a tedy abyste se danému makléři doslova uvázali. Zde se přitom stačí zamyslet nad tím, že pokud má makléř v záloze další zájemce, nemusí mít nutnou potřebu tlačit právě do vás.

Na druhou stranu, když zastupuji prodávajícího a máme dobře nastavenou cenu, spuštěnou kvalitní propagaci, kontaktuje mě více zájemců a tak jej musím upozornit na to, že nejsou jediní, kteří chtějí byt koupit.

Co vše zaplatím

I na tuto otázku zaznívá v tomto směru celá řada nejasných odpovědí. I zde se tak setkávám se situacemi, kdy makléř na osobním jednání sdělí, že realitní kancelář hradí vklady do katastru, stejně jako může tvrdit i to, že provize je součástí kupní ceny. Často se ale jedná o účelové lži a tak je dobré dané odpovědi ověřit i v konkrétní smlouvě. Jedině tak budete mít stoprocentní jistotu skutečné pravdy a nikoliv upravené skutečnosti. I v tomto směru doporučuji číst každou smlouvu, kterou sepisujete, případně ji poslat k nahlédnutí vašemu advokátovi.

Majitel nemovitosti se nemohl dostavit

I toto patří mezi poměrně častou lež. Pokud je to skutečně tak, smlouvu, na které má být i jeho podpis, nepodepisujte a domluvte si jiný termín. Mnoho makléřů se totiž chce vyhnout mnoha věcem spojených s tím, kdy ve smlouvě figuruje i skutečný prodávající. Ten je však onou nezbytnou, ba i nejdůležitější osobou, jelikož daný vztah často vznikne právě mezi ním a vámi, a samotná realitní kancelář by zde měla figurovat za všech okolností jako pouhý zprostředkovatel.

Petr-Ejem_01

Rizika spojená s úschovou peněz

Poslední rada se netýká ani tak triku realitních makléřů, ale toho, že si komplikace můžete způsobit tím, pokud k úschově peněz použijete právě realitku. Makléř sice může jednat v dobré víře, ale samotný majitel kanceláře mu neříká všechny informace o aktuálním stavu firmy a tak se může stát, že o peníze uložené na tomto účtu přijdete, jelikož se z nich může hradit případná pohledávka při úpadku.

ZDARMA si stáhněte krátký manuál JAK BEZPEČNĚ KOUPIT SPRÁVNÝ BYT.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Co si ověřit před koupí bytu v osobním – družstevním vlastnictví

Jsou dvě hlavní možnosti, buď je byt v osobním vlastnictví, nebo v družstevním. Obojí má své výhody. Z pravidla se doporučuje byt v osobním vlastnictví, především z důvodu lepších...

Srovnání panelového a moderního bytu

Co je to ten nízkoenergetický standard? Kolik tedy ušetřím? V čem je to lepší, než klasický panelák? Často opakující se otázky, které slýchám při jednání s klienty o projektu BYTY...

4. díl KOUPĚ BYTU- Na co se zaměřit při osobní prohlídce vybraného bytu

Jakmile vás osloví inzerát a odpovědi po telefonu na vaše případné dotazy jsou uspokojující, můžete samozřejmě postoupit k dalšímu kroku, který souvisí s koupí toho správného bytu....

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV