rezervacni_smlouva

5. díl KOUPĚ BYTU- Rezervační smlouva – kdy ji podepsat a čeho se vyvarovat

Rezervační smlouva je dokumentem, v rámci kterého máte jistotu, že nemovitost bude prodána skutečně vám. Zároveň je ale dokumentem, kterým se zavazujete k tomu, že i opravdu koupíte. Jakékoliv porušení je totiž často velmi tvrdě sankcionováno. I proto klientům doporučuji podepisovat vždy s čistou a jasnou hlavou a nenechat se ovlivnit emocemi, zkušenostmi realitního makléře a jeho uměním dotlačit vás k podpisu.

Žádná otázka není hloupá

Než vezmete do ruky samotné pero, musíte mít stoprocentní jistotou o tom, že o daném bytě víte vše. Pamatujte, že žádné otázka není hloupá. Právě vy jste ta osoba, která přichází s několika miliony, které může nabídnout. Proto se vždy ptejte na vše, co vám doposud není jasné, nebo co vám nebylo náležitě vysvětleno. Vhodné je ověřit si i to, že odpovědi jak makléře, tak majitele bytu se skutečně shodují, stejně tako se vše shoduje i s realitou. Není výjimkou, že každý si tu svou pravdu může lehce přikrášlit.

Profesionálové v oboru vám mohou pomoci

Jak jsem uváděl v minulém díle, na prohlídku nemovitosti si můžete vzít technika, či člověka znalého oboru, který prohlédne byt nezávislým okem znalce. Na to samozřejmě máte plné právo. Stejně tak máte právo nechat danou smlouvu projít právníkem, se kterým ji prokonzultujete právě po stránce toho, zda obsahuje vše, co má mít. Jakmile objevíte jakékoliv nesrovnalosti, můžete ihned argumentovat a vyžadovat slevu, úpravu smlouvy, nebo podmínky šité doslova vám na míru. Rázem se tak ocitnete ve velké konkurenční výhodě.

Zajistěte si možnost financování hypotékou

Správná doba k podpisu rezervační smlouvy je i taková, kdy již máte předběžné vyjádření banky o tom, zda vám hypotéku poskytne a v jaké výši. I díky tomu nebudete překvapeni tím, že byste na vysněný byt nebo dům nemuseli dosáhnout. A v tomto případě si představte situaci, že již podepsaná rezervační smlouva by vás mohla připravit o několik desítek tisíc. Ideálním postupem je v tomto směru nechat si vypracovat i odhad nemovitosti, na základě kterého může být vyjádření vaší banky skutečně co nejobjektivnější a vy tak zjistíte, zda tato možnost financování bude reálná.

Ověřte si sousedy i kvalitu lokality

Pokud jste to ještě neudělali, nezapomeňte také na to seznámit se s ostatními sousedy a promluvit si i s nimi o tom, jak se jim v domě, nebo lokalitě bydlí. I tu byste si měli důkladně prozkoumat nejenom ve dne, ale třeba i v noci. Mohou být problémy v podobě hlučného provozu nedalekého výrobního závodu, místních nočních podniků, rušné silnice, nebo ostatních spoluobčanů.

Stejně tak doporučuji prostudovat územní plány, kdy je možné připravované záměry nejenom najít na internetu na webu příslušného města, ale není problémem se dojít zeptat i na konkrétní úřad. Ostatně to bych udělal i já, jelikož s příjemnou lokalitou, která je plná zeleně, může mít město během následujících let zcela jiné plány.

Realitni-asistent_02

Pokud je vše v pořádku…

Je-li skutečně opravdu vše takové, jaké má být, byt i lokalita vyhovují, žádná negativa nejsou, hypotéka vám bude poskytnuta a na ceně jste se vzájemně dohodli, není žádným problémem danou rezervační smlouvu skutečně podepsat. Ideální je sejít se ještě jednou v daném bytě, ten si ještě naposledy rychle projít a poté už nic nebrání podpisu.

Pokračujte rovnou na další díl

 

 

 


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Jak správně vybrat stavební pozemek – 2. díl

V našem prvním díle jsme se zaměřili na to, jak je to s přístupem na náš pozemek, jak je to s jeho orientací a podložím. V tomto, tedy druhém díle se podíváme na průzkum celé lokality,...

Jak správně vybrat stavební pozemek – 3. díl

Třetí a zároveň poslední díl mého seriálu o tom, jak vybrat správný pozemek, se týká dnes velmi důležitého tématu, kterým jsou regulativy územního plánu. Pokud přesně nevíte, o čem...

Katastr nemovitostí 2. část- lepší informovanost

V prvním díle tříčlenného seriálu zaměřeného na katastrální zákon jsem vás seznámil hlavně s novými povinnostmi nových majitelů a také s cestou k tomu, jak eliminovat podvody. Dnes...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV