ktereho_najemnika_vybrat

6 důvodů proč pronajmout byt přes realitní kancelář

Jedna z nejdůležitějších věcí při pronájmu bytu je mít v něm spolehlivého nájemníka, který vám bude pravidelně platit nájemné. Jak pomáhám majitelům takového nájemníka najít, se dozvíte právě teď.

1. Vhodně stanovena výše nájemného

Majitelům doporučím maximální reálnou výši nájemného. Díky tomu získají maximum a v krátkém čase. Někteří majitelé totiž požadují za svůj byt vysoké nájemné. To má za následek to, že o byt není zájem a je prázdný, negeneruje žádný příjem.

2. Kvalitní prezentace

Pořídím kvalitní fotografie, napíši poutavý text. Nabídku uveřejním na několika realitních portálech, sociálních sítí, oslovím zájemce ze své databáze, vyvěsím plachtu atd. Díky takové prezentaci oslovím velkou skupinu zájemců.

banner-poptej-mateuzdost

3. Telefonáty se zájemci

Na prohlídky nechodím s každým, kdo na inzerát zavolá. Přátelé se mi smějí, když jim tohle popisuji, ale často už po telefonu vím, že pro toho člověka, který mi telefonuje, daný byt není vhodný. Navíc poslední dobou se mi stává, že se domluvím se zájemcem na termínu prohlídky a po položení sluchátka si řeknu: „On nepřijde.“ A co myslíte? Osm z deseti opravdu nepřijde, navíc se neomluví a na zpětné sms, či zmeškané hovory nereagují. Asi to je dnešní dobou. Ale to není téma tohoto článku.

4. Prohlídka se všemi informacemi

Mám tedy vyfiltrovány zájemce po telefonu a přichází prohlídky. Většinou mi majitelé svěří klíče od svého bytu, abych mohl prohlídky realizovat „kdykoliv“ a nemusel je časově zatěžovat. Na prohlídce zájemcům:

 • představím celý byt
 • popíši vybavení
 • lokalitu
 • zodpovím jejich otázky

ale především:

 • ujasníme si výši nájemného
 • cenu za služby
 • datum kdy se má nájemné platit

Možná vám to připadne nepochopitelné, ale pamatuji na své realitní začátky, kde jsem samozřejmě na tohle nekladl takový důraz. To mělo za následek, že, v lepším případě, před podpisem smlouvy, ze zájemců vylezlo, že na to vlastně nemají peníze. Věřte, nebo ne, ale spoustu lidí si neumí spočítat:

 • nájemné
 • + zálohu na služby
 • + další poplatky
 • + provizi pro RK
 • + jistotu (vratnou kauci)

Nebo čekají na zázrak, že se s majitelem nějak domluví. To svým klientům, majitelům nemovitostí, zásadně nedoporučuji. Opět z mé praxe mohu potvrdit, že jakmile je problém na začátku, už se to nedá do pořádku a hrozí zde riziko dalších ztrát v podobě nezaplaceného nájemného, či dluhu na spotřebovaných energií.

Realitni-asistent_03

5. Začátek pronájmu

Jakmile se tedy zájemce rozhodne, že byt bere, připravím veškeré podklady, smlouvy, dokumenty, předávací protokoly a dohodnu schůzku i s majitelem. Na té si vše zrekapitulujeme, a pokud nenarazíme na nějaký problém, podepíšeme smlouvy, sepíšeme předávací protokol, předáme klíče.

6. Průběh pronájmu

Majiteli i nájemníkovi jsem k dispozici i během pronájmu. V případě potřeby, dotazu, problému se na mě mohou obrátit a já se snažím jim maximálně vyhovět.

Rada na závěr

Majitelům radím nebrat hned prvního zájemce o jejich byt. Někdy se cítí zájemci ukřivděni, když jim sdělím, že si nechám chvíli čas na rozmyšlenou. Ale přece tak jako oni si mohou vybírat z bytů, který si pronajmou, může si i majitel do svého bytu vybrat ze zájemců, který se mu zamlouvá.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Nájemník, který neplatí – jak se ho zbavit

Koupili jste nemovitost i s nájemníky, nebo jste do vaší stávající našli na první pohled solventního obyvatele? Na první pohled růžová situace se ale může rychle změnit. A to ve chvíli,...

Výpověď z nájmu nebytových prostor

Klient před pár týdny koupil nebytový prostor i s nájemcem. Nyní by rád smlouvu vypověděl dle podmínek v nájemní smlouvě uzavřené s původním pronajímatelem ze dne 1. 7. 2013 ve které...

2 chytáky od majitelů, když si chcete pronajmout byt přímo od nich

My Češi nechceme za nic platit. Navíc tak za služby, které pro nás někdo udělá a už vůbec ne těm podvodníkům z realitních kanceláří, tedy realitním makléřům! Ano, někteří jsou...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV