ktereho_najemnika_vybrat

6 důvodů proč pronajmout byt přes realitní kancelář

Jedna z nejdůležitějších věcí při pronájmu bytu je mít v něm spolehlivého nájemníka, který vám bude pravidelně platit nájemné. Jak pomáhám majitelům takového nájemníka najít, se dozvíte právě teď.

1. Vhodně stanovena výše nájemného

Majitelům doporučím maximální reálnou výši nájemného. Díky tomu získají maximum a v krátkém čase. Někteří majitelé totiž požadují za svůj byt vysoké nájemné. To má za následek to, že o byt není zájem a je prázdný, negeneruje žádný příjem.

2. Kvalitní prezentace

Pořídím kvalitní fotografie, napíši poutavý text. Nabídku uveřejním na několika realitních portálech, sociálních sítí, oslovím zájemce ze své databáze, vyvěsím plachtu atd. Díky takové prezentaci oslovím velkou skupinu zájemců.

banner-poptej-mateuzdost

3. Telefonáty se zájemci

Na prohlídky nechodím s každým, kdo na inzerát zavolá. Přátelé se mi smějí, když jim tohle popisuji, ale často už po telefonu vím, že pro toho člověka, který mi telefonuje, daný byt není vhodný. Navíc poslední dobou se mi stává, že se domluvím se zájemcem na termínu prohlídky a po položení sluchátka si řeknu: „On nepřijde.“ A co myslíte? Osm z deseti opravdu nepřijde, navíc se neomluví a na zpětné sms, či zmeškané hovory nereagují. Asi to je dnešní dobou. Ale to není téma tohoto článku.

4. Prohlídka se všemi informacemi

Mám tedy vyfiltrovány zájemce po telefonu a přichází prohlídky. Většinou mi majitelé svěří klíče od svého bytu, abych mohl prohlídky realizovat „kdykoliv“ a nemusel je časově zatěžovat. Na prohlídce zájemcům:

 • představím celý byt
 • popíši vybavení
 • lokalitu
 • zodpovím jejich otázky

ale především:

 • ujasníme si výši nájemného
 • cenu za služby
 • datum kdy se má nájemné platit

Možná vám to připadne nepochopitelné, ale pamatuji na své realitní začátky, kde jsem samozřejmě na tohle nekladl takový důraz. To mělo za následek, že, v lepším případě, před podpisem smlouvy, ze zájemců vylezlo, že na to vlastně nemají peníze. Věřte, nebo ne, ale spoustu lidí si neumí spočítat:

 • nájemné
 • + zálohu na služby
 • + další poplatky
 • + provizi pro RK
 • + jistotu (vratnou kauci)

Nebo čekají na zázrak, že se s majitelem nějak domluví. To svým klientům, majitelům nemovitostí, zásadně nedoporučuji. Opět z mé praxe mohu potvrdit, že jakmile je problém na začátku, už se to nedá do pořádku a hrozí zde riziko dalších ztrát v podobě nezaplaceného nájemného, či dluhu na spotřebovaných energií.

Realitni-asistent_03

5. Začátek pronájmu

Jakmile se tedy zájemce rozhodne, že byt bere, připravím veškeré podklady, smlouvy, dokumenty, předávací protokoly a dohodnu schůzku i s majitelem. Na té si vše zrekapitulujeme, a pokud nenarazíme na nějaký problém, podepíšeme smlouvy, sepíšeme předávací protokol, předáme klíče.

6. Průběh pronájmu

Majiteli i nájemníkovi jsem k dispozici i během pronájmu. V případě potřeby, dotazu, problému se na mě mohou obrátit a já se snažím jim maximálně vyhovět.

Rada na závěr

Majitelům radím nebrat hned prvního zájemce o jejich byt. Někdy se cítí zájemci ukřivděni, když jim sdělím, že si nechám chvíli čas na rozmyšlenou. Ale přece tak jako oni si mohou vybírat z bytů, který si pronajmou, může si i majitel do svého bytu vybrat ze zájemců, který se mu zamlouvá.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Význam slov nájem, pacht a výměnek

V souvislosti s novým občanským zákoníkem se mě mnoho klientů ptá na význam nových slov, které se v něm objevují. Především v souvislosti s nájmem jako takovým můžeme mít na mysli...

Investiční byty - jak na ně? 3. část – jaké jsou naše povinnosti

Samozřejmě představa toho, že koupíme byt, seženeme nájemníka a dále již jenom počítáme peníze, je mylná. Několik povinností, které nám mohou zabrat i několik hodin času týdně, jsem...

Zdražení pozemků, povinnost PENB, daň z nabytí zatím beze změny

Od 1. 1. 2016 nastalo několik změn. V dnešním článku se zaměřím na navýšení ceny pozemků, popíši vám, kdy musíte mít zpracován PENB a kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí,...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV