makler

7 věcí které nás makléře točí na zájemcích

Makléři jsou zloději. Nic nedělají. Jen inkasují provizi. Opravdu? Myslím, že ne Time (hláška ze seriálu Kutil Tim). O makléřích se toho napsalo spoustu negativního. Co ale takový zájemci, kteří makléře kontaktují, jací jsou? Co nás makléře na nich točí?

1. Dobrý den, prosím o více informací k této nemovitosti

Znáte to, najdete na realitním portálu inzerát, dole pod ním je kontaktní formulář, ve kterém je předepsána tato věta Dobrý den, prosím o více informací k této nemovitosti. Prosíte o více informací? V pořádku. O jaké? Které vás zajímají?

  • Je nemovitost zateplena grafitovým polystyrénem, či klasickým bílým?
  • Kdy se dělala naposled revize kotle?
  • Jsou obklady v koupelně o rozměrech 10×10 cm, či 15×15 cm?
  • Tráva před nemovitostí je dostatečně zelená?
  • Kolik lidí bydlí v této nemovitosti?

Tyhle informace vás zajímají? Nezajímají? Aha, ale více informací k této nemovitosti jste dostali, že? Už chápete?

Prosím, jakmile budete mít zájem o jakoukoliv nemovitost, buďte konkrétní. Makléř nemůže vědět, co zajímá právě vás, co je pro vás důležité.

2. Ježíš, to je malý

A to jste nevěděli, když v inzerátu stojí Pronajmu byt o velikosti 26 m2? Vím, že je velmi hektická doba a všichni někam spěcháme, ale prosím, než budete volat makléři, přečtěte si pozorně inzerát na který chcete telefonovat. Chcete tu nemovitost opravdu vidět, myslíte, že bude pro vás opravdu vhodná?

banner-poptej-nemuzete

3. Dobrý den, volám na inzerát ohledně bytu

„Dobrý den, ohledně kterého bytu?“

„No, ten, na internetu.“

„Aha, ale musíte mi říct který, mám jich v nabídce několik.“

Opět, buďte prosím konkrétní, děkuji.

4. Můžu se jenom zeptat?

Jakmile mi někdo telefonuje a začne rozhovor touhle větou, v ten okamžik se mi sepne v hlavě červená kontrolka a nápis Pozor Petře, právě budeš chudší o 10 minut svého života a nevyděláš ani jednu korunu.

Rád pomohu, zodpovím vaše otázky. Pokud se chcete jenom zeptat, prosím buďte struční a konkrétní, abych se mohl věnovat i věcem, které mě živí.

Realitni-asistent_03

5. Jéééé, já zapomněl (to je ten lepší případ)

Volá zájemce, chce domluvit prohlídku bytu, což je naprosto v pořádku. Volám tedy majiteli, ladím možné termíny. Po několika telefonátech se zájemcem i majitelem tedy konečně dohodneme termín prohlídky. Přicházím na prohlídku o pět minut dříve, čekám s majitelem na zájemce. Tři minuty po termínu zájemci volám. Ten se pousměje a oznámí, že na to zapomněl. Jak asi vypadá makléř před majitelem? Tohle je hodina života makléře, i majitele v nenávratnu.

V horším případě zájemce telefon vůbec nezvedá a na SMS nereaguje.

Prosím, jakmile zjistíte, že vám termín prohlídky nevyhovuje, kontaktujte makléře, děkuji.

6. Zvonící telefon ve 20:16 hod

Někteří lidé mají představu, že makléř je nějaký poskok, který musí být všem a vždy k dispozici. Zkoušeli jste někdy advokátovi, či zubaři volat po osmé večer a jen tak se ho chtěli na něco zeptat? Ne? A proč voláte makléři?

Myslím si, že i makléř má právo na svůj soukromý život a může si dovolit pracovat jen určitou část dne. Tyto hovory občas přijmu a to z důvodu, že mi v hlavě proběhne myšlenka, zda nevolá některý z nájemníků a nedošlo např. k havárii v bytě. Nikdy k havárii nedošlo. V drtivé většině to byl člověk, který začal rozhovor větou: „Můžu se jenom zeptat?“

Stane se, že ráno, kolem 4-5 hod kdy se probouzím, vidím na telefonu zmeškaný hovor z pozdního večera. To mi opět jako první proběhne myšlenka nějaké havárie, ať už v bytě, či někoho blízkého. Volám tedy zpět a ejhle. Na druhé straně mrzutý člověk, který se chtěl jen na něco zeptat.

7. Můžu jen po práci nebo o víkendu

Noční můra makléřů. Zájemci chtějí absolvovat prohlídku, ale mohou jen buď pozdě večer, nebo o víkendu. Bude to drsné, ale nejde to. Pozdní prohlídky nejsou vhodné především pro zájemce, jelikož mohou lehce přehlédnout něco podstatného, čeho by si za denního světla všimli. Nemovitosti vždy působí, tak nějak smutně. O víkendu to často obtěžuje jak makléře, tak hlavně majitele. I ten má svůj osobní život.

Samozřejmě jsou makléři, kteří s tím nemají problém a domlouvají prohlídky ve večerních hodinách, či o víkendech. Já osobně to dělám opravdu jen ve výjimečných případech, kdy zájemce mi odůvodní proč je prohlídka možná jen v takový nestandardní čas a především když z něj cítím opravdový zájem.

I s majiteli se na začátku spolupráce domluvím na termínech prohlídek, které jim vyhovují a toho se držíme. Pokud zájemce není schopen si ten čas udělat, zřejmě tak velký zájem o nemovitost nemá.

Petr-Ejem_01

Závěrem

Tento článek jsem napsal ráno mezi 4:30 a 5:50, tedy v naprosté duševní rovnováze. Nenechal jsem se vytočit žádným mailem s více informacemi, či telefonátem mohu se jen zeptat. Doufám, že jste se nad ním pousmáli a třeba se v některém bodě i našli. Tuhle práci beru jako poslání a nebojte, i nadále budu pomáhat zájemcům ke spokojenému bydlení.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Rezervační smlouva- než se rozhodnete ji podepsat

Pozor, zde už jde do tuhého. Nalezli jste v nabídce realitní kanceláře vysněnou nemovitost, kterou jste se rozhodli koupit? Realitka bude po vás chtít podepsat rezervační smlouvu, což je v pořádku,...

Zdražení pozemků, povinnost PENB, daň z nabytí zatím beze změny

Od 1. 1. 2016 nastalo několik změn. V dnešním článku se zaměřím na navýšení ceny pozemků, popíši vám, kdy musíte mít zpracován PENB a kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí,...

Srovnání panelového a moderního bytu

Co je to ten nízkoenergetický standard? Kolik tedy ušetřím? V čem je to lepší, než klasický panelák? Často opakující se otázky, které slýchám při jednání s klienty o projektu BYTY...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV