prevod_bytu

8. díl KOUPĚ BYTU- Jak na bezpečný převod bytu a hlavně vašich peněz

V předchozích dílech jsem se snažil vám popsat celý postup od výběru, až po samotnou koupi toho správného bytu. Upozorňoval jsem vás i na řadu různých rizik, nebo jsem dodával dobré nápady, které budete moci třeba při vyjednávání o ceně využít. Nyní se podíváme nikoliv pouze na dobrou radu, ale doslova nezbytnost, která souvisí s bezpečným převodem bytu. Vždy doporučuji mít na paměti, že jde často o miliony a proto není radno riskovat jakékoliv podvody.

Jak by to fungovalo ve světě bez podvodů

Ideálním postupem by v ideálním světě byla situace, kdy byste podepsali smlouvu a poslali prodávajícímu peníze. Ten by po jejich obdržení zašel na katastr nemovitostí, kde by podal návrh na vklad vlastnického práva – tedy laicky řečeno, uvedl by vás jako nového majitele. Bohužel takto jednoduchý proces doslova láká k podvodům, a určitě to takhle nikdy nedělejte. Je vhodné využít prostředníka. Máme několik možností.

Realitní kancelář

První možností, u koho můžeme uschovat peníze, jsou realitní kanceláře. Zde vás ale chci upozornit na případná rizika. Tím prvním může být fakt, že i realitní kanceláře může dojít k tomu, že finance některý ze zaměstnanců nebo majitelů zpronevěří. Stejně tak může být rizikem i to, že samotná smlouva kupní, či smlouva o úschově nebude sepsána s ohledem na aktuální právní úpravy a tak bude napadnutelná. To nám následně může přinášet řadu dalších komplikací. Posledním rizikem může být riziko úpadku dané RK, vlivem kterého o své peníze také můžeme navždy přijít.

Úschova u banky

Druhou možností, která se aktuálně nabízí, je úschova peněz, tedy finančních prostředků u banky. Zde se jedná o využití takzvaného vázaného, nebo jistotního účtu. U této varianty podotýkám, že je téměř stoprocentně bezpečná, ale na druhou stranu je spojena se složitější administrativou, i vyššími poplatky.

Advokát, nebo notář

Třetí možnost, kterou já osobně klientům doporučuji nejvíce. Jedná se o variantu rychlou, nenáročnou na administrativu, ale také poplatky. Ty jsou totiž stanoveny příslušným zákonem a tak mimo výjimečných situací nejsou účtovány jinak. Oproti realitní kanceláři má advokát (notář) dané sumy uložené na zvláštních účtech, kde se tak nestávají součástí jeho majetku, a tak při jakékoliv nenadálé situaci mohou být snadno vráceny.

Jak v celé věci postupovat

Ideální cestou je po podpisu rezervační smlouvy a vyřízení dalších formalit spojených s prodejem navštívit příslušného advokáta (notáře). Právě u něho bude následně sepsána smlouva o úschově peněz. Daný dokument musí mít vždy tři smluvní strany, a to jak prodávajícího a kupujícího, tak i příslušného advokáta (notáře). Dále by měly být samozřejmostí ujednání o tom, kdy mohou být peníze uvolněny pro prodávajícího a jaké musí splnit podmínky.

Realitni-asistent_02

V tomto ohledu důrazně doporučuji do smlouvy zavést, že peníze mohou být uvolněny a vyplaceny prodávajícímu jenom ve chvíli, kdy předloží originál zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí, na kterém budete uveden jako majitel vy. Stejně tak doporučuji i druhou podmínku, která se týká toho, že byt není v danou chvíli zatížen jakoukoliv právní vadou. Pokud je tedy vše v pořádku, vyplatí advokát (notář) prodávajícímu danou částku. Pokud ne, částku si u sebe nechává a to buď do doby, dokud nedojde k nápravě, nebo do doby, v rámci které smlouva platí. Jakmile pozbude platnosti, nebo z nějakého důvodu nedojde k převodu, vrací peníze zpět kupujícímu, tedy vám.

Závěrem bych vás chtěl požádat, neposílejte své často celoživotní úspory rovnou prodávajícímu na účet a nepoužívejte vzorové kupní smlouvy stažené zdarma z internetu. Při obchodování s nemovitostmi jsou platby za advokátní (notářské) služby zanedbatelné.

Pokračujte rovnou na další díl


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Cihla nebo beton

Přemýšlíte o pořízení bytu a váháte zda cihla nebo beton? V tomto článku vám popíši pro i proti obou variant. Činžovní dům Kde na vás opravdu dýchne atmosféra, jsou staré činžovní...

Jak správně vybrat stavební pozemek – 2. díl

V našem prvním díle jsme se zaměřili na to, jak je to s přístupem na náš pozemek, jak je to s jeho orientací a podložím. V tomto, tedy druhém díle se podíváme na průzkum celé lokality,...

40 000 Kč málem v nenávratnu za daň z převodu nemovitosti

Pár dní po platnosti nového občanského zákoníku jeden můj klient (kupující) měl podepisovat kupní smlouvu na byt. Prohlídka bytu již proběhla před svátky, pročetli jsme i připravenou...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV