prevod_bytu

8. díl KOUPĚ BYTU- Jak na bezpečný převod bytu a hlavně vašich peněz

V předchozích dílech jsem se snažil vám popsat celý postup od výběru, až po samotnou koupi toho správného bytu. Upozorňoval jsem vás i na řadu různých rizik, nebo jsem dodával dobré nápady, které budete moci třeba při vyjednávání o ceně využít. Nyní se podíváme nikoliv pouze na dobrou radu, ale doslova nezbytnost, která souvisí s bezpečným převodem bytu. Vždy doporučuji mít na paměti, že jde často o miliony a proto není radno riskovat jakékoliv podvody.

Jak by to fungovalo ve světě bez podvodů

Ideálním postupem by v ideálním světě byla situace, kdy byste podepsali smlouvu a poslali prodávajícímu peníze. Ten by po jejich obdržení zašel na katastr nemovitostí, kde by podal návrh na vklad vlastnického práva – tedy laicky řečeno, uvedl by vás jako nového majitele. Bohužel takto jednoduchý proces doslova láká k podvodům, a určitě to takhle nikdy nedělejte. Je vhodné využít prostředníka. Máme několik možností.

Realitní kancelář

První možností, u koho můžeme uschovat peníze, jsou realitní kanceláře. Zde vás ale chci upozornit na případná rizika. Tím prvním může být fakt, že i realitní kanceláře může dojít k tomu, že finance některý ze zaměstnanců nebo majitelů zpronevěří. Stejně tak může být rizikem i to, že samotná smlouva kupní, či smlouva o úschově nebude sepsána s ohledem na aktuální právní úpravy a tak bude napadnutelná. To nám následně může přinášet řadu dalších komplikací. Posledním rizikem může být riziko úpadku dané RK, vlivem kterého o své peníze také můžeme navždy přijít.

Úschova u banky

Druhou možností, která se aktuálně nabízí, je úschova peněz, tedy finančních prostředků u banky. Zde se jedná o využití takzvaného vázaného, nebo jistotního účtu. U této varianty podotýkám, že je téměř stoprocentně bezpečná, ale na druhou stranu je spojena se složitější administrativou, i vyššími poplatky.

Advokát, nebo notář

Třetí možnost, kterou já osobně klientům doporučuji nejvíce. Jedná se o variantu rychlou, nenáročnou na administrativu, ale také poplatky. Ty jsou totiž stanoveny příslušným zákonem a tak mimo výjimečných situací nejsou účtovány jinak. Oproti realitní kanceláři má advokát (notář) dané sumy uložené na zvláštních účtech, kde se tak nestávají součástí jeho majetku, a tak při jakékoliv nenadálé situaci mohou být snadno vráceny.

Jak v celé věci postupovat

Ideální cestou je po podpisu rezervační smlouvy a vyřízení dalších formalit spojených s prodejem navštívit příslušného advokáta (notáře). Právě u něho bude následně sepsána smlouva o úschově peněz. Daný dokument musí mít vždy tři smluvní strany, a to jak prodávajícího a kupujícího, tak i příslušného advokáta (notáře). Dále by měly být samozřejmostí ujednání o tom, kdy mohou být peníze uvolněny pro prodávajícího a jaké musí splnit podmínky.

Realitni-asistent_02

V tomto ohledu důrazně doporučuji do smlouvy zavést, že peníze mohou být uvolněny a vyplaceny prodávajícímu jenom ve chvíli, kdy předloží originál zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí, na kterém budete uveden jako majitel vy. Stejně tak doporučuji i druhou podmínku, která se týká toho, že byt není v danou chvíli zatížen jakoukoliv právní vadou. Pokud je tedy vše v pořádku, vyplatí advokát (notář) prodávajícímu danou částku. Pokud ne, částku si u sebe nechává a to buď do doby, dokud nedojde k nápravě, nebo do doby, v rámci které smlouva platí. Jakmile pozbude platnosti, nebo z nějakého důvodu nedojde k převodu, vrací peníze zpět kupujícímu, tedy vám.

Závěrem bych vás chtěl požádat, neposílejte své často celoživotní úspory rovnou prodávajícímu na účet a nepoužívejte vzorové kupní smlouvy stažené zdarma z internetu. Při obchodování s nemovitostmi jsou platby za advokátní (notářské) služby zanedbatelné.

Pokračujte rovnou na další díl


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Co je lepší – nájem, nebo hypotéka?

Každý, kdo touží potom roztáhnout křídla a mít vlastní bydlení, přemýšlí nad jednou jedinou věcí – a to o celkové výhodnosti. Nabízí se tak hlavně jedna otázka a to zda jít cestou...

Investiční byty - jak na ně? 1. část – výběr bytu

Koupě nemovitosti nemusí nutně souviset jenom se splněním snu o našem bydlení. Může totiž souviset i s tím, že chceme své peníze investovat a tedy díky koupi bytu je také rozmnožovat....

Na co se zaměřit při prohlídce domu

Je to stěžejní část mé práce. Posuzování nemovitostí. Pokud ji chcete prodat, musím se zaměřit na všechny důležité součásti a od toho odvodit prodejní cenu. Pokud mé služby využijete...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV