poplatky_prevod_bytu

9. díl KOUPĚ BYTU- Platby spojené s koupí bytu

Mnoho mých klientů se snažím vždy upozornit na to, že cena, za kterou byt kupují, nemusí být konečná. Tedy abych to upřesnil, mohou se jich týkat i mnohé další poplatky, u kterých je zvykem to, že je platí právě kupující. Pojďme se tedy společně podívat na to, o jaké se nejčastěji jedná. Jedině tak vás při koupi vysněného bytu už pravděpodobně nic nepřekvapí.

Provize je nejvyšší položkou

Ve chvíli, kdy jednáte o finální kupní ceně, je dobré vzpomenout i na otázku toho, jak je to vlastně s provizí pro konkrétní realitní kancelář. Dané odpovědi mohou být dvě. Tou první je ta příjemnější, a to fakt, že výše provize je už zahrnuta v kupní ceně a tak si s ní již není třeba lámat hlavu. Druhou odpovědí může být ta, kdy je třeba provizi pro konkrétního makléře uhradit zvlášť. V takových případech se určitě ptejte po její konkrétní výši. S ohledem na cenu bytu ale počítejte s tím, že se bude jednat o sumu v řádech desetitisíců. Nejčastěji se totiž jedná o hodnoty v rozmezí 2 – 6 procent z kupní ceny.

V rámci její výše je třeba si uvědomit i to, zda její cena opravdu odpovídá tomu, jaké služby vám byly v souvislosti s realitkou poskytnuty a hlavně co vše je v provizi zahrnuto, tedy:

  • příprava kupní smlouvy
  • depozitní úschova peněz
  • podání návrhu na vklad
  • zaplacení kolků
  • zajištění odhadu pro finanční úřad
  • přehlášení odběratele služeb
  • PENB a mnoho dalšího

Můžete tak argumentovat některými okolnostmi a snažit se provizi snížit. Navíc, pokud prodávající nemá podepsanou s realitní kanceláří exkluzivitu, můžete argumentovat i tím, že byt koupíte přímo od něj, nebo jiné kanceláře. Často tak lze i pár tisíc z dané provize stáhnout směrem dolů.

Myslete i na poplatky spojené s katastrem

Mezi další poplatky, které vás budou při koupi bytu čekat, jsou ty spojené s katastrem. Konkrétně počítejte se sumou 1 000 Kč za každý dokument, který je do katastru vložen. Tyto situace se týkají nejenom vlastnického práva, ale třeba i vkladu práva zástavního, v případě financování hypotékou. I zde je dobré zeptat se prodávajícího a realitního makléře na podrobnosti toho, kdo dané poplatky zaplatí. Počítejte však s odpovědí, že ve většině případů to budete skutečně vy sami. Samozřejmě zde je třeba dodat, že tyto poplatky jsou dané zákonem a tak s žádným snížením ceny určitě nepočítejte.

Úschovy vašich peněz

Další z mnou doporučovaných nezbytných kroků, který vás ochrání před případným podvodem a ztrátou vašich peněz. V tomto směru doporučuji úschovu u advokáta (notáře), která bývá nejlevnější, a to dle ceníku, který se řídí současnou právní úpravou. O něco dražší je poté úchova v bankách. Kromě těchto dvou možností mi nezbývá připomenout ještě tu třetí, kdy danou službu nabízejí i realitní kanceláře. U nich sice může být zdarma, což je ale vykoupeno i poměrně vysokým rizikem případných problémů. Doporučuji tedy obětovat o něco více a vložit peníze k advokátovi (notáři), u kterého je téměř stoprocentní jistota toho, že vše bude v naprostém pořádku.

Nezapomínejte také na odhad nemovitosti

Na co už nemá vliv nezbytný postup, ale spíše potřeba financování daného bytu hypotékou, to je nutnost odhadu. Jelikož hypotéku chcete vy, je jasné, že i odhad musíte zaplatit z vlastní kapsy. Aktuální částky se pohybují v hodnotách mezi 3 – 5 tisíci korunami, v závislosti na konkrétním odhadci, bance, nebo lokalitě. Stejně tak ale buďte připraveni třeba i na to, že se vás mohou týkat platby spojené s vyřízením a poskytnutím hypotéky. I ty dnes nejsou vzhledem k administrativě ničím výjimečným.

Realitni-asistent_02

Sečteno, podtrženo, v rámci všech poplatků, které jsme si shrnuli, se jedná o částku několika desítek tisíc korun. Je proto vhodné s touto sumou počítat jak při stanovování vašeho rozpočtu, tak třeba i při tom, kdy budete jednat o konkrétní ceně, kterou se budete chtít srazit co nejvíce.

Pokračujte na poslední díl


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Největší výhody družstevního bydlení

Můžete bydlet bez hypotéky, bez dluhů a bez prokazování příjmů. U družstevní bytové výstavby si totiž úvěr bere družstvo a sami členové družstva se nezadlužují, ani se nemusí nijak...

Jaké faktory ovlivňují cenu nemovitosti

Diskuse o cenách nemovitostí patří mezi velmi časté otázky mých klientů. A to ať už se jedná o ty, kteří chtějí nemovitost prodat, tak i o ty, kteří ji chtějí koupit. Samozřejmě v daném...

Na co se zaměřit ve smluvní dokumentaci o koupi bytu

V některých z několika předchozích článků jsem upozorňoval na to, jak vybrat ten správný byt a na co hledět. Pokud dojdete až ke kupní smlouvě, je třeba se zaměřit i na ní. A proto...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV