byty mlýnská prostějov

Aktuální ceny nemovitostí a jaký předpokládám posun v následujících letech

Často jsem dotazován od svých klientů, zda jsou ceny jejich prodávaných, nebo naopak kupovaných nemovitostí adekvátní s ohledem na současný trh. Mnozí slýchají hlavně to, že ceny klesají a klesají. A zatímco pro kupující je to dobrá zpráva, prodávající už se tak optimisticky netváří. Na celý pokles cen je však nutné pohlédnout z globálního hlediska.

Ceny se vracejí blíže „normálu“

Mnoho lidí i realitních makléřů je přesvědčeno o tom, že realitní trh prochází krizí. Já si to nemyslím, a klientům argumentuji spíše směrem toho, že se ceny nemovitostí z nadsazených částek vrací na částky normální, tedy rozumné. Předchozí desetiletí hlavně kolem roku 2008 totiž bylo z mého pohledu velmi nadsazené, což realitní trh jako takový dlouho neunesl, a tak pokles byl očekávaným vyústěním celého stavu.

Na koupi nemovitosti je ideální čas

S ohledem na aktuální ceny již nepředpokládám, že by měly jít níže. S čistým svědomím tak mohu rozhodně doporučit koupi a to ať už bytu, tak i domu. A to jak novostavby, tak staršího objektu. Ať už se bude jednat pouze o investiční příležitost, nebo prostor k bydlení, v obou případech je koupě za současné ceny správnou cestou k vlastní nemovitosti. Pro prodávající to možná není úplně příjemné zjištění, pokud jste ale nemovitost pořizovali mimo kritický rok 2008, neměli byste být ztrátový. Navíc často s prodávajícími řeším rovnou koupi jiné nemovitosti, kterou pořídí za aktuálně nižší cenu, než se dá předpokládat v příštích letech.

Jaké objekty jsou ty nejvyhledávanější

Zajímavým trendem je také posun od těch větších, k menším objektům. Zatímco v minulosti každý hleděl na co největší užitnou plochu a počet místností, dnes je trendem hlavně praktičnost. A tak nejvyhledávanější nemovitostí je byt o dispozicích 2+kk, a to o velikosti 50 – 60 metrů čtverečných. Je to dáno i jeho příznivou cenou, ale i tím, že klienty jsou hlavně mladé páry, které nejprve jdou cestou své kariéry a případné založení rodiny nechávají na později. Samozřejmě cena takové nemovitosti závisí především na lokalitě.

Petr-Ejem_01

Pozor na přílišné šetření

V souvislosti s cenami a výběrem toho správného bytu nebo domu se snažím klientům vštípit nutnost zohlednění ceny, ale naopak by neměli příliš šetřit a to na nesprávných místech. Ukázkou může být úspora několika desítek tisíc, která nás ale může stát mnohem více a to v případných pracích, kterými musíme realizovat opravy různých skrytých vad, o kterých jsme jako klienti více či méně věděli a plánovali jsme jejich nápravu. Podobné to může být i u hypoték. Je sice hezké vidět nejnižší úrokovou sazbu, ale řada různých doplňkových poplatků ji ve svém principu o pár procent zvedne. A ve výsledku klient opět prodělává.

Náklady na provoz bytu

Další věc, na kterou kupující upozorňuji, je fond oprav. Je to měsíční platba, která obsahuje provoz domu, splátku za revitalizaci domu atd. Doporučuji si před koupí ověřit tuhle částku! Víte, kolik ušetříte za 15 let, když si pořídíte byt v moderním domě, kde stačí přispívat o dva tisíce korun měsíčně méně, než ve starším neekonomickém domě? Celých 360 000 Kč. Navíc si přičtěte nižší náklady na energie. Pokud hledáte moderní byt v Prostějově, mrkněte na náš projekt BYTY MLÝNSKÁ. Jedná se o první nízkoenergetický bytový dům v Prostějově, který bude vytápěn tepelným čerpadlem. I díky tomuhle zaručujeme nízké náklady na provoz bytu a navíc nabízíme po dobu prvních pěti let fond oprav ve výši 0 Kč.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Jak prodat nemovitost co nejlépe

Pokud se na mě klienti s něčím obrací, potom to jsou nejčastěji dotazy spojené s prodejem jejich nemovitosti. Samozřejmě jejich požadavky jsou jasné – minimální starost, minimální odměna...

Neexistuje ve vašem domě společenství vlastníků? Noví kupující budou mít problém

Nový občanský zákoník, který platí už přes rok, přinesl v oblasti nemovitostí celou řadu změn. Jednu z nich, o které se zatím příliš nemluví, si aktuálně představíme. Jedná se...

Zdražení pozemků, povinnost PENB, daň z nabytí zatím beze změny

Od 1. 1. 2016 nastalo několik změn. V dnešním článku se zaměřím na navýšení ceny pozemků, popíši vám, kdy musíte mít zpracován PENB a kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí,...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV