nájem nebo hypotéka

Co je lepší – nájem, nebo hypotéka?

Každý, kdo touží potom roztáhnout křídla a mít vlastní bydlení, přemýšlí nad jednou jedinou věcí – a to o celkové výhodnosti. Nabízí se tak hlavně jedna otázka a to zda jít cestou hypotéky, nebo nájmu. Podle dotazů mých klientů je i mě jasné, že je to poměrně palčivým problémem a tak jsem pro všechny připravil shrnutí toho, co obě možnosti charakterizuje.

Hypotéka je investice do vlastní budoucnosti

V případě hypotéky se dá říci, že investujete do vlastního. Každá měsíční splátka vás posouvá o krok blíže k tomu, že byt bude kompletně váš a kromě základních poplatků již dále nezaplatíte ani korunu. Navíc ve svém bytě můžete realizovat jakékoliv úpravy a přizpůsobit si ho k obrazu svému. Stejně tak máte možnost daný byt i dále pronajímat, čímž může být ve svém principu i investiční příležitostí.

Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že hypotéka je závazek na dlouhou dobu a pokud nebudete schopni daný závazek hradit, ocitáte se rázem bez bydlení. Navíc, pokud se rozhodnete pro stěhování a prodej bytu, rozhodně počítejte s dlouhými jednáními a procesy.

Proč pronájem

V první řadě je to volnost. Daný byt můžete kdykoliv opustit a jít do lepšího či levnějšího, popřípadě nemusíte řešit případné opravy, rekonstrukce a další věci, které musí zajistit samotný majitel. Navíc není problémem být nájemníkem v kompletně zařízeném bytě, čímž odpadají starosti s jeho vybavením – což jsou další finanční výdaje.

Negativem této cesty je však to, že ačkoliv budete byt desítky let platit, nikdy nebude váš. Stejně tak vám může hrozit i zvyšování nájmu, popřípadě výpověď ze strany pronajímatele. Z hlediska financí můžete také dojít k tomu, že dané nájemné by mohlo být větší, než splátka hypotéky.

Petr-Ejem_01

Má rada tedy zní, jít cestou hypotéky, ale pouze v případě, že máte dostatečné finanční rezervy, jistotu práce a neplánujete radikální změny. V opačném případě si myslím, že je jistější volbou pronájem. Pro hypotéku se můžete rozhodnout kdykoliv později.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Nájemník, který neplatí – jak se ho zbavit

Koupili jste nemovitost i s nájemníky, nebo jste do vaší stávající našli na první pohled solventního obyvatele? Na první pohled růžová situace se ale může rychle změnit. A to ve chvíli,...

Majitel vs. nájemce vs. podnájemce

Jednám s několika majiteli bytů, kteří své byty pronajímají a v některých věcech nemají zcela jasno. Vypadá to, že nový občanský zákoník nahrává nájemníkům. Poskytuje jim totiž...

Momentální ztráta se dlouhodobě vyplatí

Rozhodli jste se pronajímat svůj vlastní byt? Hlavní motivací pro pronájem je především zajištění bezproblémového a pasivního příjmu. Není to ale tak jednoduché, jak se může na první...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV