picjumbo-com_hnck8306

Co si ověřit před koupí bytu v osobním – družstevním vlastnictví

Jsou dvě hlavní možnosti, buď je byt v osobním vlastnictví, nebo v družstevním. Obojí má své výhody. Z pravidla se doporučuje byt v osobním vlastnictví, především z důvodu lepších možností financování úvěrem a jste skutečným majitelem daného bytu. Pokud je ale družstevní byt za zajímavou cenu, v dobré lokalitě, navíc často s možností brzkého převodu do osobního vlastnictví, na což banky slyší, doporučuji takový byt koupit. Pokud jste ve fázi, že máte byt vybraný a chcete jej koupit, doporučuji si ověřit několik důležitých informací, než se finálně rozhodnete.

Byt v osobním vlastnictví:

 • LV- list vlastnictví- výpis z katastru nemovitostí.
 • EV- evidenční list- dokument, ve kterém jsou uvedeny měsíční poplatky k danému bytu. Především si ověřte částku, která se přispívá do fondu oprav.
 • Stanovy sdružení vlastníků jednotek- tedy SVJ, zde naleznete informace ohledně celého domu.
 • Občanský průkaz prodávajícího- jsou případy, kdy se za prodávajícího vydává někdo úplně jiný.
 • Nabývací titul- dokument, smlouva, prostě doklad o tom, jak prodávající k danému bytu přišel. Zda jej nabyl legálním způsobem.
 • Kontaktujte společenství- ověřte si, zda je s bytem vše v pořádku.

banner-poptej-nemuzete

Byt v družstevním vlastnictví:

 • LV- list vlastnictví- zde zjistíte které družstvo vlastní daný byt
 • Nájemní smlouva- z té vyčtete, zda je prodávající členem bytového družstva s právem užívání bytu. Pokud je jen v nájmu, nemá oprávnění členství dále převádět.
 • EV- evidenční list- dokument, ve kterém jsou uvedeny měsíční poplatky k danému bytu. Především si ověřte částku, která se přispívá do fondu oprav.
 • Stanovy bytového družstva- některá družstva zde např. zakazují dále podnajímat byt, což pokud koupi plánujete jako investici, je naprosto nevhodné.
 • Výpis z obchodního rejstříku- zde naleznete informace o bytovém družstvu
 • Anuita- ověřte si, zda družstvo nesplácí městu nějaký dluh, nebo je již splacen.
 • Spojte se s předsedou družstva- ověřte si a písemně požádejte o potvrzení, že na bytě neváznou žádné dluhy za nájemné, či služby.

Realitni-asistent_02 

Rada na závěr

Je toho ještě spousta co bych zde mohl doporučit. Každý převod je individuální a specifický. Jakmile si byt vyberete, opět doporučuji se obrátit na advokáta, který vám připraví férové smlouvy a vaše peníze zašle prodávajícímu, až ve správný okamžik.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Na co se zaměřit při prohlídce domu

Je to stěžejní část mé práce. Posuzování nemovitostí. Pokud ji chcete prodat, musím se zaměřit na všechny důležité součásti a od toho odvodit prodejní cenu. Pokud mé služby využijete...

Neexistuje ve vašem domě společenství vlastníků? Noví kupující budou mít problém

Nový občanský zákoník, který platí už přes rok, přinesl v oblasti nemovitostí celou řadu změn. Jednu z nich, o které se zatím příliš nemluví, si aktuálně představíme. Jedná se...

9. díl KOUPĚ BYTU- Platby spojené s koupí bytu

Mnoho mých klientů se snažím vždy upozornit na to, že cena, za kterou byt kupují, nemusí být konečná. Tedy abych to upřesnil, mohou se jich týkat i mnohé další poplatky, u kterých je zvykem...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV