picjumbo-com_hnck8306

Co si ověřit před koupí bytu v osobním – družstevním vlastnictví

Jsou dvě hlavní možnosti, buď je byt v osobním vlastnictví, nebo v družstevním. Obojí má své výhody. Z pravidla se doporučuje byt v osobním vlastnictví, především z důvodu lepších možností financování úvěrem a jste skutečným majitelem daného bytu. Pokud je ale družstevní byt za zajímavou cenu, v dobré lokalitě, navíc často s možností brzkého převodu do osobního vlastnictví, na což banky slyší, doporučuji takový byt koupit. Pokud jste ve fázi, že máte byt vybraný a chcete jej koupit, doporučuji si ověřit několik důležitých informací, než se finálně rozhodnete.

Byt v osobním vlastnictví:

 • LV- list vlastnictví- výpis z katastru nemovitostí.
 • EV- evidenční list- dokument, ve kterém jsou uvedeny měsíční poplatky k danému bytu. Především si ověřte částku, která se přispívá do fondu oprav.
 • Stanovy sdružení vlastníků jednotek- tedy SVJ, zde naleznete informace ohledně celého domu.
 • Občanský průkaz prodávajícího- jsou případy, kdy se za prodávajícího vydává někdo úplně jiný.
 • Nabývací titul- dokument, smlouva, prostě doklad o tom, jak prodávající k danému bytu přišel. Zda jej nabyl legálním způsobem.
 • Kontaktujte společenství- ověřte si, zda je s bytem vše v pořádku.

banner-poptej-nemuzete

Byt v družstevním vlastnictví:

 • LV- list vlastnictví- zde zjistíte které družstvo vlastní daný byt
 • Nájemní smlouva- z té vyčtete, zda je prodávající členem bytového družstva s právem užívání bytu. Pokud je jen v nájmu, nemá oprávnění členství dále převádět.
 • EV- evidenční list- dokument, ve kterém jsou uvedeny měsíční poplatky k danému bytu. Především si ověřte částku, která se přispívá do fondu oprav.
 • Stanovy bytového družstva- některá družstva zde např. zakazují dále podnajímat byt, což pokud koupi plánujete jako investici, je naprosto nevhodné.
 • Výpis z obchodního rejstříku- zde naleznete informace o bytovém družstvu
 • Anuita- ověřte si, zda družstvo nesplácí městu nějaký dluh, nebo je již splacen.
 • Spojte se s předsedou družstva- ověřte si a písemně požádejte o potvrzení, že na bytě neváznou žádné dluhy za nájemné, či služby.

Realitni-asistent_02 

Rada na závěr

Je toho ještě spousta co bych zde mohl doporučit. Každý převod je individuální a specifický. Jakmile si byt vyberete, opět doporučuji se obrátit na advokáta, který vám připraví férové smlouvy a vaše peníze zašle prodávajícímu, až ve správný okamžik.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Neexistuje standard v měření plochy bytu

Nedávno jsem byl s klientkou na prohlídce jednoho bytu. Makléř stále vychvaloval velikost pokojů a tvrdil nám určité metry. Jakmile se jeho výklad blížil ke konci, vytáhnul jsem z tašky...

Investiční byty - jak na ně? 2. část – hledáme a prověřujeme nájemníka

Jakmile máme jasno v naší klientele a stejně tak máme koupený i samotný byt (viz první díl), můžeme se pustit do hledání nájemníků. Ty by samozřejmě měli korespondovat s cílovou skupinou,...

Cihla nebo beton

Přemýšlíte o pořízení bytu a váháte zda cihla nebo beton? V tomto článku vám popíši pro i proti obou variant. Činžovní dům Kde na vás opravdu dýchne atmosféra, jsou staré činžovní...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV