dane

Daň dědická, daň darovací jaké jsou novinky

Podle dotazů svých klientů zjišťuji, že ne všichni mají jasno jak je to nově s daněmi týkající se nemovitostí. Pokud i vy do této skupiny patříte, nastíním vám hlavní změny.

Termíny zůstaly stejné

Z hlediska termínů se nic nemění. Jakmile je proveden zápis do katastru, začíná běžet tříměsíční lhůta nejenom pro podání daňového přiznání, ale i pro zaplacení případné daně. Její hodnota je zatím stále stejná a to 4%, nově se nazývá daň z nabytí nemovitých věcí. Výhodou v tomto ohledu je to, že již není nutný odhad nemovitosti.

Daň se však nemusí týkat všech prodávaných nemovitostí, jelikož jsou od ní osvobozeny jak novostavby, tak i družstevní byty. Stejně tak je od daně osvobozený i převod bytu, který je součástí právě novostaveb. Těmi se rozumí každý objekt do pěti let od kolaudace.

Dědická daň se neplatí, darovací ano

Pokud jste nemovitost zdědili, jste od nového roku plně osvobozeni od případné dědické daně. Pokud vám je však nemovitost darována ještě před tím, než dotyčný zemře, spadá na vás stále povinnost daně darovací, která se zvýšila na pevných 15%. V reálu tak klienti zaplatí většinou více. Například u nemovitosti v hodnotě jednoho milionu byla v minulosti daň okolo 70 000 Kč, přičemž nyní je hodnota daně celých 150 000 Kč.

Realitni-asistent_03

Výhody pro všechny manžele

Upozornit na změny však musím i všechny manželské páry, které to mají od ledna mnohem jednodušší. Jelikož je nemovitost společným vlastnictvím, plně stačí, pokud daňové přiznání za daný prodej podá pouze jeden z nich. Do této změny totiž museli, zcela nelogicky, podávat daňové přiznání oba a to každý sám za sebe. V praxi je nyní zcela jedno, který z nich to bude.

Pokud vám není něco jasné, nebojte se mě kontaktovat, případně i ve spolupráci s paní účetní vám určitě pomůžeme.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Největší výhody družstevního bydlení

Můžete bydlet bez hypotéky, bez dluhů a bez prokazování příjmů. U družstevní bytové výstavby si totiž úvěr bere družstvo a sami členové družstva se nezadlužují, ani se nemusí nijak...

Co je lepší – nájem, nebo hypotéka?

Každý, kdo touží potom roztáhnout křídla a mít vlastní bydlení, přemýšlí nad jednou jedinou věcí – a to o celkové výhodnosti. Nabízí se tak hlavně jedna otázka a to zda jít cestou...

Jak správně vybrat stavební pozemek – 2. díl

V našem prvním díle jsme se zaměřili na to, jak je to s přístupem na náš pozemek, jak je to s jeho orientací a podložím. V tomto, tedy druhém díle se podíváme na průzkum celé lokality,...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV