exkluzivni_smlouva

Exkluzivní smlouva- na co si dát pozor

Doporučuji vám uzavřít férovou exkluzivní smlouvu s realitní kanceláří, díky které získáte kvalitní servis. Jsou ale smlouvy, které se dají zneužít, a ve výsledku vám nic dobrého nepřinesou. Vždy je dobré, před podpisem exkluzivní smlouvy dát si pozor na pár bodů.

Než se k nim dostaneme, projděme si možné komplikace při prodeji bez exkluzivní smlouvy.

Prodávající se nejčastěji vyhýbají podpisu exkluzivní smlouvy především z důvodu, aby mohli nemovitost nabízet přes více realitních kanceláří. Už jsem zažil i nemovitost, kterou nabízeli dva makléři ze stejné realitní kanceláře, aniž by o tom věděli, ani sám prodávající o tom nevěděl, že jsou makléři ze stejné realitní kanceláře.

Takový makléři:

  • o nemovitost se nijak zásadně nestarají
  • snaží se ušetřit na prezentaci, protože nemají jistotu prodeje
  • inzerují za odlišné ceny, což nepůsobí na zájemce příliš důvěryhodně
  • popíší nemovitost pokaždé jinak

Taková nemovitost se dlouho nemůže prodat a nakonec makléři začnou na prodávajícího vyvíjet tlak ohledně snížení ceny.

Netvrdím, že každá nemovitost, která se nabízí přes více realitních kanceláří, takhle dopadne, ale není to profesionální a prodlužuje to čas prodeje. Navíc často nastává situace, kdy jeden zájemce osloví více realitních kanceláří, poté se makléři začnou dohadovat o tohoto zájemce mezi sebou.

Pokud se těmto nepříjemným situacím chcete vyhnout, doporučuji prodej svěřit jedné realitní kanceláři, jednomu správnému realitnímu makléři. Jak takového makléře poznat? Pokud to myslí makléř s vámi dobře, měl by vám nabídnout férovou exkluzivní smlouvu.

Co taková smlouva obnáší?

Podpisem férové exkluzivní smlouvy se vám makléř především zavazuje k tomu, že udělá maximum, aby vaši nemovitost do smluveného termínu za předem domluvenou cenu prodal. Jestliže se mu to nepodaří, nic to neznamená. Vy můžete smlouvu buď prodloužit anebo zkusit prodej jinak. Makléř garantuje dodržení ceny uvedené ve smlouvě, takže se vyhnete zbytečnému smlouvání o ceně. Pro mnoho prodávajících je nepříjemný pocit, že nemohou (po dobu platnosti smlouvy) prodat nemovitost sami. Ano, to nemůžete (po dobu platnosti smlouvy).

Petr-Ejem_01

Pro mě je největší předností exkluzivní smlouvy především v dnešní době věrohodnost a dokonalý přehled o zájemcích. Navíc co myslíte, jakou nemovitost makléř upřednostní v propagaci, tu s exkluzivní smlouvou, nebo bez ní? Další zajímavá výhoda pro vás je v tom, že nemovitost představíte makléři pouze jednou. Nemusíte se s několika makléři domlouvat na několika prohlídkách, pořád dokola popisovat stejné informace.

Jednu opravdu zajímavou výhodu exkluzivní smlouvy využívám při prohlídkách se zájemci.

Nyní vás upozorním na pár důležitých bodů v exkluzivní smlouvě.

Doba platnosti

Vždy záleží, jak se domluvíte s realitní kanceláří. Nejčastěji se smlouva sjednává na dobu 2-6 měsíců. Pokud nemáte 100% jistotu a makléř na to přistoupí, můžete uzavřít smlouvu na měsíc. Určitě nedoporučuji na delší dobu než 6 měsíců, nebo na dobu neurčitou!

Provize

Vyplácí se až po uskutečnění převodu nemovitosti. Nepodepisujte smlouvu, ve které stojí, že provize musí být vyplacena před uskutečněním prodeje.

Prodejní cena

V exkluzivní smlouvě musí být uvedena vámi požadovaná cena za nemovitost, kterou makléř nesmí měnit. Pokud se dohodnete na snížení ceny, doporučuji písemně si to potvrdit.

Pokuta

Měla by být uvedena ve smlouvě, aby měla realitní kancelář částečnou jistotu, že dodržíte podmínky uvedené v této smlouvě. Pozor na astronomické sankce! Já mám ve smlouvě většinou stanovenou pokutu ve výši 1/5 z výše provize pro naši kancelář.

Úhrada nákladů za neprodanou nemovitost

Pokud na tohle narazíte ve smlouvě, tak přestaňte číst, zvedněte se a odejděte! Správný makléř nic neúčtuje, pokud nemovitost neprodá! Bohužel existují případy, kdy si realitní kancelář účtuje veškeré náklady, vynaložené na prodej vaší nemovitosti, přestože ji neprodala.

Jsem zastáncem exkluzivní smlouvy. Musí být ale férová a vyrovnaná pro obě strany. Správný makléř vám nabídne férové podmínky, bez astronomických pokut a udělá pro vás maximum, aby nemovitost prodal za předem domluvených podmínek.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Jaké faktory ovlivňují cenu nemovitosti

Diskuse o cenách nemovitostí patří mezi velmi časté otázky mých klientů. A to ať už se jedná o ty, kteří chtějí nemovitost prodat, tak i o ty, kteří ji chtějí koupit. Samozřejmě v daném...

Jedna zajímavá výhoda exkluzivní (výhradní) smlouvy

Jakmile se dohodnu s prodávajícím na férové smlouvě o výhradním poskytování realitních služeb, pouštím se plný energie do práce. Připravím nemovitost, pořídím kvalitní fotografie,...

4 výhody, které nám přinese spolupráce se správným realitním makléřem

Dostávám často dotazy, které se týkají realitních makléřů a zda se vyplatí s nimi spolupracovat. V tomto článku vám nabízím své jasné stanovisko a to takové, že realitní kancelář...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV