kravařova43

Exkluzivní smlouva pro a proti

V souvislosti s prodejem nemovitostí se na mě klienti obrací také v otázce toho, zda mají svou nabídku „rozhodit“ mezi více realitních kanceláří, nebo vsadit na jednu jedinou a s tou následně podepsat exkluzivitu. Pohled na celou problematiku určitě není zcela jednoznačný. Prodávající si často myslí, že více realitních kanceláří může na první pohled znamenat větší dosah, ale na straně druhé mnohem menší servis a privilegia, jako v případě exkluzivit.

Prodej přes realitní kancelář má především ušetřit čas a starosti

Důvodem proč při prodeji volit realitní kancelář je hlavně úspora. Právě zvolená realitka by totiž měla:

  • vyřizovat veškeré dotazy zájemců
  • organizovat prohlídky
  • zajistit kvalitní právní servis, úschovu peněz
  • vyřídit další různé nezbytnosti, které s prodejem souvisí

Takto by měla její práce vypadat v reálu. V souvislosti s neexkluzivním prodejem ale platí, že jenom málokterá realitní kancelář má zájem na tom investovat svůj čas a prostředky do těchto aspektů, pokud nemají jistotu prodeje a tedy i výdělku. A tak řadu svých povinností stále přesouvají na samotné majitele, do inzerce moc neinvestují, zájemcům se často bojí sdělit přesnou adresu nemovitosti apod.

Exkluzivní smlouvu ano, ale za přesně daných podmínek

Proto se snažím klientům radit v tom ohledu, že pokud hledají skutečný komfort, bez exkluzivní smlouvy ho většinou nedosáhnou. Navíc bude jejich prodej vypadat profesionálněji, zájemci budou v kontaktu s jedním člověkem a všechny podmínky a aspekty budou za všech okolností pevně dané.

Petr-Ejem_01

Důležitou roli by však měla hrát podepsaná smlouva o exkluzivitě. Ta by rozhodně neměla přesahovat dobu 6 měsíců. Tuto lhůtu doporučuji jako tu nejdelší akceptovatelnou, jelikož dává RK dostatek času na prodej. Dále by neměly být součástí smlouvy nevýhodné body pro klienta, jako výplata provize ještě před prodejem, či úhrada nákladů za neprodanou nemovitost. V tomto ohledu by neměla realitní kancelář převádět na vás jako klienty žádné závazky, které často její neschopností mohou vzniknout.

Často také klientům zdůrazňuji jednu zajímavou výhodu exkluzivní smlouvy. Přečtěte si také jaká je správná provize pro realitní kancelář.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Jak prověřit skutečnou solventnost zájemců o náš byt či dům? – 1. díl

Jak zjistit solventnost kupujících? Na co si dát pozor? S jakými lidmi se můžeme setkat? To vám prozradí můj dvoudílný seriál na toto téma. Zde je první část. Pokud se rozhodneme prodat...

Investiční byty - jak na ně? 3. část – jaké jsou naše povinnosti

Samozřejmě představa toho, že koupíme byt, seženeme nájemníka a dále již jenom počítáme peníze, je mylná. Několik povinností, které nám mohou zabrat i několik hodin času týdně, jsem...

Jak prověřit skutečnou solventnost zájemců o náš byt či dům? – 2. díl

V prvním díle jsem vás seznámil s tím, s jakými lidmi se můžete setkat, jak s nimi komunikovat a na co se ptát. V tomto druhém se zaměříme hlavně na to, jak si dané osoby lépe podchytit...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV