investicni_byt_restaurace

Investiční byt je jako restaurace

Otevřu si restauraci! Kolikrát já tohle slyšel. Celkem mnoho lidí, kteří nějakou cestou přišli k penězům se rozhodnou, že si otevřou restauraci (bar, kavárnu, diskotéku). Pronajmou si prostor, vybaví kuchyni, najmou personál, zajedou do Makra pro suroviny, nasadí vysoké ceny, otevřou podnik a ejhle. Po chvíli zjistí, že to samo nejde. Nejsou takové tržby, jak se plánovalo. Maso, které se neprodalo, se muselo vyhodit. Zaměstnanec nepřišel do práce. Musí se zlevnit. Kupovat levnější potraviny. Prodávat meníčka za 59,- Kč.

Neprofesionál

Obávám se, že jich je mnoho, restauratérů – neprofesionálů. Otevřou podnik a mají představu, že vše bude fungovat samo. Nebude! Je potřeba tím žít, dát do toho vše, svůj čas i srdce. Najmou si manažera? Žádný manažer do toho nedá nikdy tolik, kolik do toho dá správný restauratér.

banner-poptej-mateuzdost

Co to má společného s investičními byty

Někteří majitelé si myslí, že koupí investiční byt a vše půjde samo. Najde se sám nájemník, ten bude jen platit vysoké nájemné. Nebude majitele ničím obtěžovat.  Vše bude fungovat bez práce. Nebude!

Ani správce bytu není úplně správné řešení

Byt dám do správy nějaké společnosti a ta se mi bude o vše starat. Je to stejné jako s manažerem restaurace. Společnost do toho nedá tolik, co by měl dát správný majitel. Navíc se takto majitelé šidí o část zisku z pronájmu.

Realitni-asistent_01

Majitel poskytuje službu

Já osobně to mám nastaveno tak, že nájemníkům poskytuji službu. Jsem tu pro nájemníka, ne on pro mě. Jsem si vědom, že bytů k pronájmu je spousty, konkurence mezi majiteli je velká. Stejně tak jako restauratér se snaží, aby se host cítil u něj v podniku dobře, majitel by to měl mít s nájemníkem stejně.

Daří se mi pronajímat byty za vyšší částky, než je běžné. Nájemníci jsou spokojení, kdykoliv potřebují, jsem k dispozici. Není výjimkou, že jakmile nájemník odchází, sám mi přivede za sebe náhradu. I za cenu vyššího nájemného si vyberou mě.

Zní to jako pohádka? Ne, realita! Jsem přesvědčen o tom, že majitel by měl mít s nájemníkem určitý vztah, samozřejmě kladný. Měl by mu poskytnout kvalitní službu, dát do toho svůj čas i srdce.

Kecy kecy kecy

Možná vám tohle přijde jako naprostá hloupost, proč byste měli s nájemníkem mít vztah? Protože budujete vztah, získáváte reference, pověst. Trvá to několik let. Jakmile si o vás budou nájemníci povídat, je důležité zda pozitivně, či negativně. Navíc v dnešní době sociálních sítí se velmi rychle rozšíří informace o majiteli bytu.

Petr-Ejem_01

Než koupíte investiční byt

Osobně v drtivé většině svým klientům doporučuji investice do nemovitostí. Je důležité, co od toho člověk čeká. Vždy je to spojeno s prací a časem, který tomu budete muset věnovat. Navíc pozor, každá koupě nemovitosti není investice! Než se rozhodnete koupit, poraďte se s někým z oboru, spočítejte si skutečný výnos.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Hypotéka jako investice do budoucna

Při financování nemovitosti hypotékou se mě často klienti ptají „A kolik přeplatím?“ Nepřeplatíte nic, ba naopak vyděláte. Jak je to možné? Je potřeba si uvědomit, že růst cen...

Daň dědická, daň darovací jaké jsou novinky

Podle dotazů svých klientů zjišťuji, že ne všichni mají jasno jak je to nově s daněmi týkající se nemovitostí. Pokud i vy do této skupiny patříte, nastíním vám hlavní změny. Termíny...

Správně napsaný inzerát je cestou k rychlému prodeji nemovitosti

Ačkoliv realitní kanceláře nebo služby nezávislých realitních makléřů jsou cestou k tomu, jak prodat nemovitost snadno a bez starostí, je další možností i jít do celého procesu na vlastní...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV