investicni_byt_restaurace

Investiční byt je jako restaurace

Otevřu si restauraci! Kolikrát já tohle slyšel. Celkem mnoho lidí, kteří nějakou cestou přišli k penězům se rozhodnou, že si otevřou restauraci (bar, kavárnu, diskotéku). Pronajmou si prostor, vybaví kuchyni, najmou personál, zajedou do Makra pro suroviny, nasadí vysoké ceny, otevřou podnik a ejhle. Po chvíli zjistí, že to samo nejde. Nejsou takové tržby, jak se plánovalo. Maso, které se neprodalo, se muselo vyhodit. Zaměstnanec nepřišel do práce. Musí se zlevnit. Kupovat levnější potraviny. Prodávat meníčka za 59,- Kč.

Neprofesionál

Obávám se, že jich je mnoho, restauratérů – neprofesionálů. Otevřou podnik a mají představu, že vše bude fungovat samo. Nebude! Je potřeba tím žít, dát do toho vše, svůj čas i srdce. Najmou si manažera? Žádný manažer do toho nedá nikdy tolik, kolik do toho dá správný restauratér.

banner-poptej-mateuzdost

Co to má společného s investičními byty

Někteří majitelé si myslí, že koupí investiční byt a vše půjde samo. Najde se sám nájemník, ten bude jen platit vysoké nájemné. Nebude majitele ničím obtěžovat.  Vše bude fungovat bez práce. Nebude!

Ani správce bytu není úplně správné řešení

Byt dám do správy nějaké společnosti a ta se mi bude o vše starat. Je to stejné jako s manažerem restaurace. Společnost do toho nedá tolik, co by měl dát správný majitel. Navíc se takto majitelé šidí o část zisku z pronájmu.

Realitni-asistent_01

Majitel poskytuje službu

Já osobně to mám nastaveno tak, že nájemníkům poskytuji službu. Jsem tu pro nájemníka, ne on pro mě. Jsem si vědom, že bytů k pronájmu je spousty, konkurence mezi majiteli je velká. Stejně tak jako restauratér se snaží, aby se host cítil u něj v podniku dobře, majitel by to měl mít s nájemníkem stejně.

Daří se mi pronajímat byty za vyšší částky, než je běžné. Nájemníci jsou spokojení, kdykoliv potřebují, jsem k dispozici. Není výjimkou, že jakmile nájemník odchází, sám mi přivede za sebe náhradu. I za cenu vyššího nájemného si vyberou mě.

Zní to jako pohádka? Ne, realita! Jsem přesvědčen o tom, že majitel by měl mít s nájemníkem určitý vztah, samozřejmě kladný. Měl by mu poskytnout kvalitní službu, dát do toho svůj čas i srdce.

Kecy kecy kecy

Možná vám tohle přijde jako naprostá hloupost, proč byste měli s nájemníkem mít vztah? Protože budujete vztah, získáváte reference, pověst. Trvá to několik let. Jakmile si o vás budou nájemníci povídat, je důležité zda pozitivně, či negativně. Navíc v dnešní době sociálních sítí se velmi rychle rozšíří informace o majiteli bytu.

Petr-Ejem_01

Než koupíte investiční byt

Osobně v drtivé většině svým klientům doporučuji investice do nemovitostí. Je důležité, co od toho člověk čeká. Vždy je to spojeno s prací a časem, který tomu budete muset věnovat. Navíc pozor, každá koupě nemovitosti není investice! Než se rozhodnete koupit, poraďte se s někým z oboru, spočítejte si skutečný výnos.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Realitní makléř- jak by měl vypadat od října 2017

Minimálně maturita, živnostenský list až po zkoušce, povinné pojištění odpovědnosti, speciální účet pro peníze od klientů. To jsou některé plánované nové podmínky pro práci realitního...

Klientské změny při pořízení nového bytu, domu

Rozhodli jste se pořídit nový byt, či dům, ale už v průběhu výstavby víte, že byste rádi realizovali úpravy v podobě posunutí příček, nebo např. záměny obkladů v koupelně? Většina...

7. díl KOUPĚ BYTU- Proč je důležité zajistit si financování s předstihem

Setkávám se často s případy, kdy si lidé vyberou byt ke koupi, ale ve chvíli, kdy je téměř vše připraveno k podpisu smlouvy, zjistí, že jim banka požadované peníze nedá. Bohužel takových...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV