investicni_byty

Investiční byty – jak na ně? 1. část – výběr bytu

Koupě nemovitosti nemusí nutně souviset jenom se splněním snu o našem bydlení. Může totiž souviset i s tím, že chceme své peníze investovat a tedy díky koupi bytu je také rozmnožovat. A proto jsem se rozhodl napsat třídílný seriál na téma investičních bytů, který by měl danou problematiku dokonale zmapovat a měl by se zaměřit jak na všechny nevýhody, tak i případná rizika. Na úvod se samozřejmě seznámíme s tím, co vlastně investiční byt je.

Čím jsou investiční byty charakteristické?

Primárně tím, že je nekupujeme přímo pro sebe, tedy pro naše bydlení. Kupujeme je proto, abychom je mohli následně pronajímat zájemcům o bydlení a daný nájem pro nás byl téměř bezpracným výdělkem. Že to tak nemusí vždy být, to vám řeknu v dalších dílech. V rámci charakteristiky investičních bytů totiž musíme zmínit třeba i to, že je můžeme koupit jak prázdné, tak samozřejmě už s konkrétním nájemníkem, což je určitě pohodlnější možnost, která nám ušetří starosti.

banner-poptej-nemuzete

Jak vybrat správný investiční byt?

Pokud vybíráte byt pro sebe, snažím se vám vštípit to, že musí primárně vyhovovat vám samotným. V případě investičního bytu byste se měli vcítit do samotných nájemníků, které v něm chcete mít. A co mohou hledat? Primárně stejné věci, jako vy. Těmi jsou dobrá dopravní obslužnost, občanská vybavenost v okolí, nízká kriminalita, možnosti vzdělání a kroužků pro děti, nebo nabídka volnočasových aktivit. Chybět by ale neměla ani zeleň.

Z hlediska konkrétní nemovitosti hledají nájemníci nejčastěji čistotu, klid v domě, ale také bezproblémovou funkčnost všech komponentů v bytě, ale i ve společných prostorách. To vše bude v budoucnu hrát velkou roli, pokud budete lákat budoucí obyvatele.

Jaké dispozice a jaké vybavení?

Pokud jdou lidé do nájmu, častěji hledají již vybavený byt. Může se to týkat hlavně mladých párů, které nemají peníze na rozhazování. Těm navíc přijde vhod i menší dispozice, která pro vás bude sice levnější na koupi, ale je třeba počítat s menším nájmem. Na druhou stranu je zde riziko toho, že mladé páry dříve nebo později založí rodinu a tak odejdou do většího. Ideálním příkladem bytu pro mladý pár je dispozice 1+1, lépe 2+kk.

Realitni-asistent_01

Na druhou stranu budete-li cílit na rodiny s dětmi, je výběr podstatně menší, jelikož řada z nich se rozhodne financovat bydlení formou hypotéky. Pokud ne, dá se předpokládat, že daná rodina bude mít většinu svého nábytku, ať už do dětského pokoje, tak pokoje obývacího, nebo do ložnice. Samozřejmě větší rodině budou vyhovovat i větší dispozice. Zde je ideální dispozice 3+1, popřípadě 4 +kk.

Chcete studenty?

Důležité je také uvědomit si, zda nechcete svůj investiční byt zaměřit výhradně na studentskou klientelu. Zde rozhoduje jak blízkost fakult, tak i konkrétní město. Opět zohledňujte vybavení bytu. Zapomeňte na dispozice s označením „kk“, jelikož správnou volbou je 3+1. Samozřejmě s tím, že každý daný pokoj vybavte jako studentský. Určen může být pro jednoho, ale i dva obyvatele, s ohledem na velikost. Tím se váš investiční byt stane dokonalou alternativou koleje. I když každý ze studentů může platit nízký nájem, vzhledem k počtu nájemců bude pro vás celkové nájemné velmi zajímavé.

Na závěr prvního seriálu vám doporučuji nabídnout nějakou službu navíc. Mám na mysli např. rychlý internet, nebo kabelovou televizi. To jsou obrovské plusy, které osloví větší množství zájemců, a vy nabídnete něco navíc, než většina majitelů bytů.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Katastr nemovitostí 2. část- lepší informovanost

V prvním díle tříčlenného seriálu zaměřeného na katastrální zákon jsem vás seznámil hlavně s novými povinnostmi nových majitelů a také s cestou k tomu, jak eliminovat podvody. Dnes...

Jak převést družstevní byt do osobního vlastnictví

Družstevní byty byly možností, jak se dalo poskytnout ubytování celé řadě rodin bez nutnosti velkých finančních vstupů. Dnes se tak v naší zemi setkáme s velkým množstvím nemovitostí,...

Konec složitého hledání nemovitostí. Prostě si zadejte poptávku zdarma

Hledáte byt, dům, pozemek, či jinou nemovitost? Ale už vás nebaví trávit každý den spousty hodin na internetu a procházet realitní portály neustále dokola? Jste otráveni pořád stejnou nabídkou...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV