investicni_byty

Investiční byty – jak na ně? 2. část – hledáme a prověřujeme nájemníka

Jakmile máme jasno v naší klientele a stejně tak máme koupený i samotný byt (viz první díl), můžeme se pustit do hledání nájemníků. Ty by samozřejmě měli korespondovat s cílovou skupinou, jakou jsme si zvolili. Hledat nájemníka je dnes poměrně lehké a měli bychom k tomu využít dvě cesty – internet a inzertní noviny (v Prostějově např. Prostějovský večerník). Poté se připravte na vyřizování emailů, zvedání telefonů a následně domlouvání schůzek se zájemci o váš byt.

Důležité informace zadejte už do inzerátu

Zde výrazně doporučuji zadat potřebné informace už v samotném inzerátu. A to informace o tom, jak vysoké bude nájemné, jaké jsou další poplatky za energie, nebo jak vysokou požadujete jistotu (vratnou kauci). Automaticky tak eliminujete všechny zájemce, pro které by byl daný byt nad jejich možnosti, tím si ušetříte spousty času s prohlídkami a začnou se vám ozývat hlavně ti, kteří na něj skutečně mají.

banner-poptej-nemuzete

Dále je třeba si budoucího nájemníka náležitě prověřit, jelikož by mělo být ve vašem zájmu, aby byl bezproblémový. Doporučuji, kontaktovat zaměstnavatele, předchozího majitele bytu, ve kterém zájemce bydlel. Vždy také dbejte na svou intuici a tak pokud se vám daný člověk, pár nebo rodina jakkoliv nezdá, raději odmítněte. Na začátku pronájmu mám jednu zásadu- nájemce musí být schopen zaplatit mnou požadované platby. Pokud mě začne žádat o odklad, splátkový kalendář, či požaduje platbu nájemného zpětně, odmítnu jej.

Kolik času si vyčlenit

Investiční byty lákají hlavně proto, že mohou být spojovány doslova s bezpracným výdělkem. Zde ale pozor, jelikož už samotné hledání nájemníka může vzít i několik hodin týdně. Hlavně s ohledem na nutnost osobních schůzek. Zde však můžeme vše přesunout na realitního makléře – jako jsem třeba já :) Sice je zde nutnost provize, ale tu často hradí zájemce o bydlení a tak čas v tomto případě stáhnete na pár desítek minut. S majiteli se totiž často domluvím na tom, že prohlídky budu realizovat bez jejich přítomnosti a sejdeme se až u podpisu smlouvy.

Nezapomínejte na další časové zatížení

Pokud celý proces dospěje až k tomu, že už nájemníka ve svém bytě máte, nezapomínejte i na další časové zatížení, které je spojeno s:

  • kontrolou došlých plateb
  • nutností vyplňování daňového přiznání
  • nutností navštěvovat schůze společenství vlastníků, nebo družstva

I takovou časovou zátěž je vhodné přepočítávat na finance, jelikož jedině tak objektivně zjistíte, kolik vám hodinově dokáže nájemné přinést.

Zapomenout ale nesmíte ani na situace, kdy se budou nájemníci měnit. Opět vás čeká kolečko zmíněné na začátku, spojené s vyhledáním toho správného nájemníka. Samozřejmě tím se můžeme opět dostat k prvnímu dílu a tomu, koho byste chtěli ve svém bytě. Mladí lidé vám mohou utéci, studenti se budou točit víceméně také pravidelně, a tak dobrou volbou z hlediska dlouhodobého pronájmu může být rodina, která si tuto cestu zvolila jako svůj směr v rámci snu o vlastním bydlení.

Petr-Ejem_01

I když nechci malovat čerta na zeď, musím zmínit i to, že mnoho času může vzít i případné upomínání vašich nájemníků, pokud vám za činži dluží. Začíná to telefonickými hovory, ale může to vyvrcholit i osobními návštěvami na jejich adrese. Samozřejmě ty už nesouvisí jenom s časem, který strávíte na cestě, ale i s financemi, které budete muset vynaložit na to, abyste se na danou adresu dostali. A ty opět snižují váš celkový profit a tedy i celkovou výhodnost, pro kterou jste právě investiční byt chtěli. Pokud však zůstáváte v plusu alespoň v rámci stanovených mezí, je to stále dobře.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Daň z nabytí nemovitých věcí- nejčastější otázky

Na co se mě v poslední době nejčastěji ptáte. Kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí Od 1. 11. 2016 ji vždy platí jen kupující, tedy nabyvatel. V jaké výši se platí daň...

Cihla nebo beton

Přemýšlíte o pořízení bytu a váháte zda cihla nebo beton? V tomto článku vám popíši pro i proti obou variant. Činžovní dům Kde na vás opravdu dýchne atmosféra, jsou staré činžovní...

Nájemník, který neplatí – jak se ho zbavit

Koupili jste nemovitost i s nájemníky, nebo jste do vaší stávající našli na první pohled solventního obyvatele? Na první pohled růžová situace se ale může rychle změnit. A to ve chvíli,...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV