investicni_byty

Investiční byty – jak na ně? 3. část – jaké jsou naše povinnosti

Samozřejmě představa toho, že koupíme byt, seženeme nájemníka a dále již jenom počítáme peníze, je mylná. Několik povinností, které nám mohou zabrat i několik hodin času týdně, jsem zmínil už v předchozím díle. Nyní se však na daný aspekt podíváme konkrétně a přiblížíme si, co vše nás u investičních bytů může čekat v rámci našich povinností, které nám jako majiteli vznikají. A nejsou to jenom povinnosti spojené s časem, ale především povinnosti spojené s finančními výdaji.

Nezbytným opravám se nevyhnete

To první, co vás čeká, to jsou tolik nezbytné opravy. Ty se mohou týkat téměř všech součástí bytů. Může to být závada na elektroinstalaci, může to být problém s odpadem nebo přítokem vody, stejně tak to může být problém spojený třeba s nefunkčností topení, nebo internetu a kabelové televize. Výjimkou ale nemusí být ani porouchané spotřebiče, pokud jsou součástí bytu a dali jste je danému nájemníkovi k užívání. Zde pozor, nájemník může naplno uplatňovat svá práva spojená s tím, že o opravy se musíte postarat vy, jako majitel. Často majitelům doporučuji byt vymalovat.

S tím souvisí nejenom nutnost časová, kdy musíte přijet a dát případnou banalitu do pořádku. S nutnými opravami jsou ale spojeny také finanční aspekty, kdy musíte danou věc dokonce vyměnit za novou, nebo nakoupit nové vybavení či náhradní díly. Objevit se ale může i problém, na který sami nestačíte a tak je třeba pozvat na opravu profesionálního řemeslníka.

Nezapomínejte ani na pravidelné povinnosti

I ty jsou samozřejmě výdajem, který musíte hradit vy, ze své kapsy. Jedná se třeba o pravidelné revize plynových zařízení, stejně jako případné protipožární revize, nebo i nutnost výměny vodoměrů, v pravidelných několikaletých intervalech. I to jsou finanční výdaje, které po nájemníkovi chtít nemůžete, jelikož souvisí s vaším bytem. Sice většině těchto servisních prací nemusíte být nutně přítomni, čímž ušetříte čas, ale zaplatit je zkrátka musíte.

banner-poptej-nebavivas

Stejně tak se připravte i na situaci, kdy se společenství vlastníků rozhodne pro rekonstrukci – třeba zateplení, nebo celkovou revitalizaci. A co to znamená? Většinou nutnost zvýšit platbu do takzvaného „fondu oprav“. A zde buď budete ztrácet, nebo zvýšíte nájem. To ale může být spojeno s odchodem nájemníků a problémem najít nové – zvláště, pokud tito stávající jsou nejspolehlivější, jaké jste kdy měli.

Vše si dobře spočítejte

Na závěr tedy poradím, vše si velmi dobře spočítat. Pokud aktuálně bydlíte ve vlastním, není nic jednoduššího, než zapátrat v minulosti a vytvořit soupis všech věcí, do kterých jste museli v minulých letech investovat. Jakmile je máte k dispozici, stačí jednoduchý výpočet, kolik peněz vám v rámci konkrétního nájemného za dané období zbude. Ani to ale není konečná cena, jelikož z té následně nezapomeňte odečíst i nutnou daň z příjmu, nebo další výdaje spojené třeba s cestováním za nájemníky, za prohlídkami a dalšími výdaji. Také buďte při svých odhadech konzervativní, jelikož pravděpodobnost, že bude váš byt plně obsazený 12 měsíců v roce, je malá – pokud nenajdete opravdu dlouhodobé nájemníky.

Petr-Ejem_01

Následně už máte v ruce číslo, od kterého se můžete odrazit a které vám tedy řekne, na kolik čistého si měsíčně přijdete a kolik vás to bude stát času. Může se tak rozplynout sen o tom, že z dané sumy budete splácet hypotéku, stejně jako se může rozplynout sen o tom, že si pořídíte několik bytů a budete bezpracně vydělávat. Na druhou stranu nějakou tu tisícikorunu tato možnost nabídne a hlavně pamatujte, že stále máte ve vlastnictví byt, třeba i s několikamilionovou hodnotou.

Pokud zrovna máte vybraný investiční byt, kontaktujte mě, třeba vám můj názor pomůže se rozhodnout, zda jej koupit, či vybrat jiný.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Jsou realitní kanceláře skutečně tak potřebné?

Také patříte mezi velké skeptiky a říkáte si, k čemu vlastně ty realitky jsou? Zvláště když inzerát na internet zvládnete zadat sami a domluvení prohlídky také není nic těžkého?...

Jak vybrat správného realitního makléře

Už jednou jsem pro vás připravil pár rad jak vybrat pro prodej své nemovitosti správného realitního makléře. Dnes si některé informace zopakujeme a k tomu vám poradím další důležité...

Sympatický neplatič nájemného

Je vůbec možné odhalit neplatiče? Pokud dáte na první dojem při osobním setkání, můžete mít jistotu, že bude daný člověk platit včas a bez problému? Můj poslední neplatič nájemného...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV