2

Jak koupit novostavbu bez hypotéky i dokazování příjmu?

Možná to málokdo čekal, ale silný trend devadesátých let, kdy všichni preferovali při nákupu bytů v novostavbách osobnívlastnictví, se možná začne brzy otáčet. Pořád platí, že naprostá většina developerů staví byty určené k prodeji, ale stále častěji se objevují projekty družstevního bydlení. Podíl družstevních bytů v dokončovaných novostavbách je zatím z pohledu celého realitního trhu stále ještě malý, ale můžeme mluvit o trendu, který má v Česku jednoznačně budoucnost. Developeři tak v praxi reagují na slabší poptávku a hledají cesty, jak bydlení zpřístupnit lidem, kteří nedosáhnou na hypotéku, nebo mají problém s dokazováním přijmu. V případě družstevního bydlení je tím, kdo žádá banku o úvěr, developer, nikoliv zájemce o byt. V praxi tak developer založí družstvo, dá dohromady dostatečný počet družstevníků a vyřídí s bankou financování. Zákazník, který chce nový byt, zaplatí družstvu 30 % kupní ceny bytu a zbytek splácí jako klasický nájem po dobu 25 let. Výhoda je, že nemusíte procházet martýriem žádosti o hypotéku, nemusíte nikde prokazovat své příjmy, nebo shánět ručitele.

Jak byt po několika letech splatíte, převede ho družstvo do vašeho vlastnictví. Tento způsob financování je zajímavý a výhodný pro lidi s nízkými či neprokazatelnými příjmy, kterým banky často odmítají půjčit na nový byt peníze.

Byty-Mlynska_01

Družstevní úvěr, který zařídí developer, je svými podmínkami prakticky srovnatelný s jinými úvěrovými produkty, jako je hypotéka, nebo úvěr ze stavebního spoření.

Někteří lidé mají stále obavy z toho, že nebydlí ve vlastním, ale v bytě, který patří družstvu. Nevadí, že nejste vlastníkem bytu vy, ale družstvo. Družstevníci jsou ti, kteří rozhodují o majetku družstva a o správě domu. Mohou si nastavit valné hromady, které se budou pravidelně konat každého půl roku. Na valné hromadě odhlasují vedení, budou mít ve svých rukou peníze na případné opravy a podobně. Nikdo rozhodně nemusí mít strach, že jeho byt není v jeho rukou, protože je pod kontrolou všech družstevníků.

Pokud přestane jeden z družstevníků z jakýchkoliv důvodů svůj byt splácet, ostatní členy družstva to nijak neohrozí. Banka, která financuje družstevní úvěr, si v praxi vždy tvoří rezervy tím, že družstevníci splácí o trochu víc, než je anuita (pravidelná měsíční splátka). Pokud všichni splácí tak, jak mají, tak se družstevní úvěr splatí dříve, než ve smluvené lhůtě, která je zpravidla 25 let. Pokud by se našel neplatič, jeho splátka se dočasně platí z uvedené rezervy. Pokud by šlo o dlouhodobého neplatiče, který nebude splácet půl roku a déle, uplatní banka zástavní právo na neplatičův byt. Je to vlastně stejné, jako když máte hypotéku. Jen s tím rozdílem, že pokud krátkodobě nesplácíte hypotéku, přijde za vámi banka místo pokrytí splátek z rezervy s nabídkou odkladu splátek. A pokud ani to nepomůže, uplatní zástavní právo.

Pokud se družstevník dostane do finančních potíží, může svůj družstevní byt kdykoliv prodat a ve splácení pokračuje jeho následník. Prodej družstevního bytu je na rozdíl od prodeje bytu v osobním vlastnictví výrazně jednodušší. Kupující a prodávající mezi sebou podepíší převod družstevního podílu a tím je celá věc vyřízena. Žádné zdlouhavé vyjednávání, smlouvy či zápisy v katastru nemovitostí.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Investiční byt je jako restaurace

Otevřu si restauraci! Kolikrát já tohle slyšel. Celkem mnoho lidí, kteří nějakou cestou přišli k penězům se rozhodnou, že si otevřou restauraci (bar, kavárnu, diskotéku). Pronajmou si...

Na co si dát pozor při koupi bytu?

List vlastnictví, depozitní úschova, férové smlouvy … Ano samozřejmě, pojďme to dnes ale trochu odlehčit. Dejte si pozor na drobnosti, které vysílají signál, že něco není v pořádku....

Realitní makléř- jak by měl vypadat od října 2017

Minimálně maturita, živnostenský list až po zkoušce, povinné pojištění odpovědnosti, speciální účet pro peníze od klientů. To jsou některé plánované nové podmínky pro práci realitního...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV