jak_nehujre_prodat_byt_dum

Jak nejhůře prodat svůj byt nebo dům

Pokud vlastníte nemovitost a uvažujete o jejím prodeji, je zcela logické, že toužíte po rychlém jednání, co nejvyšší ceně a také po minimu starostí. Ano, i takto snadno lze nemovitost prodat, pokud využijete služeb nezávislých realitních makléřů. Jedním takovým jsem třeba já. Jsou ale i situace, kdy uděláte několik základních chyb, a rázem půjde o nejhorší prodej ve vašem životě. Podívejme se, jaké problémy můžete udělat a jaké komplikace mohou nastat.

Myslíte si, že se bez RK obejdete

První chybou je určitě ta, kdy jste přesvědčeni o tom, že vše zvládnete sami. A dle hesla čím více inzerátů, tím lépe, se pouštíte do zveřejňování vaší nabídky na soukromých inzertních webech. Ano, řady z nich využívají i realitní kanceláře, jelikož patří mezi největší hráče na trhu. Vy však půjdete i cestou těch malých, které bohužel moc důvěry nebudí. A to bude problém.

Jakmile inzeráty existují, čeká vás doslova neutuchající vlna telefonátů. Falešní zájemci, nerozhodnutí zájemci, ale hlavně desítky realitních makléřů. Myslíte si, že je všechny zvládnete? Pokud si říkáte, že ano, rozhodně to není tak snadné. Nehledě na fakt, že vás to utvrdí v tom, že o vaši nemovitost je velký zájem. Ten je však často falešný.

Nové inzeráty a hýbání s cenou

Rázem vás pohltí panika spojená s tím, že jste nemovitost inzerovali za nízkou cenu a tak začnete své inzeráty postupně aktualizovat. A to tak, že přidáte pár desítek nebo stovek tisíc k prodejní ceně. Ne vždy to půjde a tak začnete vkládat nové inzeráty s novou cenou. A výsledek? Začnete ztrácet půdu pod nohama, jelikož nemáte přehled ani o tom, kde inzerujete, ani o tom, za kolik. Nehledě na to, že si vaši nabídku přeberou i některé realitní kanceláře a to bez vašeho vědomí a rázem se ve všem ztratíte úplně.

Petr-Ejem_01

Během této doby však zjistíte, že zájem začne rapidně upadat. Z prvotního úžasu se dostáváte do reality, kdy sotva jednou za čas někdo zavolá. A ten rozhodně nevypadá na solventního zájemce. Jediný, kdo vám následně bude volat, už budou pouze realitky, že mají nového zájemce. Rázem vás dostávají pod tlak, budou chtít snížit cenu a vy se dostávat do spirály, ze které není úniku. Pokud nakonec povolíte, většinou nemovitost prodáte i za nižší cenu, než jste zamýšleli původně.

Odrazujete budoucí zájemce

Čím konkrétně? Především tím, že nemovitost najdou na většině inzertních serverů a také za různé ceny. To rozhodně nijak nepřidává na důvěře. Sami se zamyslete nad tím, zda by vás něco podobného nezarazilo? Nehledě na případné amatérské fotografie, neurčitý popis s chybami, nebo další negativní sdělení, které zkrátka dokáže odradit.

Máte tolik času

Je jasné, že si mnoho lidí myslí, že realitní kanceláře a nezávislí realitní makléři jsou zde jenom proto, aby vás obrali o provizi. Tak to ale není, jelikož nezapomínejte na to, že musíte mít nejenom spousty času na vyřizování telefonů a emailů, ale i na plánování osobních prohlídek. A těch může být i několik desítek.

Realitni-asistent_03

Vše poté vyvrcholí nutností připravit smlouvu, a to nejenom o prodeji, ale je třeba myslet i na smlouvu o smlouvě budoucí, o dokument potvrzující složení zálohy, vypracování předávajícího protokolu, přehlášení odběratele služeb, podání návrhu na vklad, jednání s úvěrující bankou a řadu dalších věcí. Smlouvy zdarma stahovat z internetu nedoporučuji. Už jsem zajišťoval spousty převodů nemovitosti a věřte, že každý je trochu jiný. Stále si myslíte, že prodej svépomocí může být ten nejlepší?

Pokud se chystáte na prodej nemovitosti a chcete se na něco zeptat, kontaktujte mě, rád vám pomohu. A také si stáhněte zdarma e-book Jak dobře prodat nemovitost.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Zdražení pozemků, povinnost PENB, daň z nabytí zatím beze změny

Od 1. 1. 2016 nastalo několik změn. V dnešním článku se zaměřím na navýšení ceny pozemků, popíši vám, kdy musíte mít zpracován PENB a kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí,...

Kvůli krizi se jedni do chat stěhují, druzí je prodávají

Někteří lidé své finanční problémy se snaží řešit tím, že prodávají své rekreační objekty. Jiní, kteří už nepotřebují například kvůli zaměstnání, být v centru dění, se...

Jak prodat byt zatížený hypotékou

Banka nám schválila hypotéku, koupili jsme byt, nastěhovali jsme se. Splnil se nám sen o vlastním bydlení. Logicky předpokládáme, že je splněn až do doby, kdy splatíme tu poslední hypoteční...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV