druzstevni_byt

Jak převést družstevní byt do osobního vlastnictví

Družstevní byty byly možností, jak se dalo poskytnout ubytování celé řadě rodin bez nutnosti velkých finančních vstupů. Dnes se tak v naší zemi setkáme s velkým množstvím nemovitostí, které takzvaně vlastní družstvo. Pokud i vy jeden takový byt máte a plánujete ho prodat, může být problém v tom, že snížíte okruh potencionálních zájemců. A to jenom proto, že byt stále ještě není v osobním vlastnictví. A jelikož s touto otázkou za mnohou chodí řada klientů, rozhodl jsem se věnovat jí více prostoru.

Co jsou první kroky

Rozhodnete-li se tedy převést družstevní byt do osobního vlastnictví, je nejprve nutné ověřit si všechny závazky daného družstva. Zde se může jednat třeba o zástavu. V takovém případě bohužel převod není možný. S danou zástavou poté souvisí i takzvaná anuita jednotlivých členů družstva a tak je třeba, aby byly veškeré tyto anuity zaplaceny ještě před tím, než kompletně splatíte úvěr, v rámci kterého mohla daná zástava vzniknout. Následně už máte téměř naplno otevřené dveře k samotnému převodu.

Bez schůze se neobejdete

Vždy říkám, že byste měli se všemi členy družstva udržovat dobré vztahy. Třeba tato situace je dokonalou ukázkou toho, proč je to správné. Pokud se totiž rozhodneme k převodu, musí mu předcházet členská schůze, na jejímž konci by mělo dojít k hlasování o tom, zda vám to bude družstvem povoleno, nebo nikoliv. Zde je dobré seznámit se s podobou aktuálních stanov. Ačkoliv často rozhoduje nadpoloviční většina, některá družstva mají přesně stanovený počet hlasujících. To je důležité vědět, abyste se neradovali předčasně.

Zde pozor na to, že samotné hlasování nestačí, jelikož to musí být podloženo i písemným vyjádřením souhlasících členů. Proto nezapomínejte na to, aby se alespoň pod svůj hlas podepsali na příslušnou listinu.

Jdeme za právníkem

Máme-li souhlas družstva, přijde na řadu právník, který sepíše takzvané prohlášení vlastníka budovy. V rámci něho uvede právě ono rozhodnutí o převodu družstevních bytů do osobního vlastnictví. Stejně tak je ale dobré myslet i na detaily, které se týkají třeba společných prostor a toho, zda na ně budete mít i dále nárok. Logicky byste ho mít samozřejmě měli. Zde dochází k tomu, že jsou tyto společné prostory jasně vymezeny a jasně definovány.

Stejně tak jsou ale vymezeny a definovány také bytové a nebytové prostory, které by se měly stát právě vaším vlastnictvím. Ačkoliv tyto kroky znějí složitě, praxe je o mnoho jednodušší. Zde musím pouze podotknout, že k vymezení konkrétní jednotky nemůže dojít ve chvíli, pokud není zkolaudovaná.

Vklad do katastru a vznik společenství vlastníků

Jakmile je výše uvedený dokument sepsán, je proveden vklad do katastru, v rámci kterého budete uvedeni jako vlastníci daných jednotek. Stejně tak je třeba v případě více zájemců o daný převod vytvořit i společenství vlastníků. Zde opět hraje roli to, kolik jednotek bylo převedeno. Současné právní úpravy počítají s tím, že by společenství vlastníků mělo vzniknout ve chvíli, kdy družstvo vlastní méně než 25 procent jednotek. Jinak je stále správcem domu.

Logickým úkonem souvisejícím se vznikem společenství vlastníků je takzvaná likvidace družstva. Opět se jedná o formální administrativní úkon, v rámci kterého dané družstvo kompletně zanikne a správa přechází pod dané společenství.

Petr-Ejem_01

Daním se vyhnete

Co je pozitivní zprávou, to je fakt, že se vyhnete dani z nabytí nemovité věci (dříve dani z převodu), jelikož ta se této situace netýká. Přesto si ale finance připravte, jelikož budou souviset jak s nutností vypracovat právní dokumentaci, tak budou souviset s nutností zakoupit kolky třeba pro vklad do katastru.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Na čem vás mohou realitní makléři nachytat

Nedávno jsem četl, že lidí jako jsem já, najdete na realitním trhu zhruba 20 000. Ano, jsme to my, realitní makléři, kteří by vám měli pomoci s tím, jak nejlépe prodat nemovitost, jak vybrat...

Klientské změny při pořízení nového bytu, domu

Rozhodli jste se pořídit nový byt, či dům, ale už v průběhu výstavby víte, že byste rádi realizovali úpravy v podobě posunutí příček, nebo např. záměny obkladů v koupelně? Většina...

Chcete prodat / koupit nemovitosti bez realitní kanceláře? Pomohu vám

Důvodů, proč se při prodeji, či koupi bytu nebo domu vyhnout realitní kanceláři je spousta. Pokud něco jasně dominuje, je to určitě ušetřená provize. Pozor, mnoho lidí si ale myslí, že...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV