Jak_prodat_byt_zatizeny_hypotekou

Jak prodat byt zatížený hypotékou

Banka nám schválila hypotéku, koupili jsme byt, nastěhovali jsme se. Splnil se nám sen o vlastním bydlení. Logicky předpokládáme, že je splněn až do doby, kdy splatíme tu poslední hypoteční splátku a poté bude byt skutečně pouze náš. V životě jsou však nepředvídatelné situace a tak se může stát, že nemovitost zatíženou hypotékou budeme muset prodat.

Tak přesně tohle je případ mých klientů. Pojďme se v tomto článku podívat na to, jak nejlépe byt zatížený hypotékou prodat.

Jako první jsme navštívili hypoteční specialistku, u které klienti svůj úvěr vyřizovali. Ta nám popsala možnosti prodeje bytu.

Převzetí hypotéky

První z možností je takzvané převzetí hypotéky. Jak už napovídá sám název této možnosti, v souvislosti se samotným prodejem můžeme hypotéku převést na nového majitele. Pozor ale, s tímto postupem musíme souhlasit nejenom my a kupující, ale především i banka. Ta v tomto ohledu učiní nezbytné kroky k tomu, aby si ověřila solventnost dané osoby a to podobně, jako by mu poskytovala hypotéku novou.

Kupující splatí bance náš hypoteční úvěr

Jelikož klientům za pár měsíců končí fixace úrokové sazby, mohou byt nabídnout zájemcům i s hotovostí. Hypotéka tak může být splacena v den, kdy tato fixace končí. Banka zruší zástavní právo. Tato transakce by měla být u většiny bank bez poplatku.

Kupující si vyřídí vlastní hypoteční úvěr

Prvním krokem kupujícího je tedy vyřízení hypotéky u libovolné banky, přičemž ji bude ručit právě naším bytem. Do katastru je následně zapsáno zástavní právo konkrétní banky, která se však nachází na druhém místě – první je banka naše. Banka kupujícího splatí náš úvěr a první zástavní právo se tím uvolní.

Nevýhoda tohoto převodu je v tom, že pokud tento převod bytu řešíte mimo fixační období, banka vám zaúčtuje poplatky za předčasné splacení úvěru.

Realitni-asistent_02

Pár rad na závěr

Komunikujte s bankou a především se svým finančním, či hypotečním specialistou.

Zažádejte si o vyčíslení zůstatku hypotečního úvěru, zjistěte výši poplatků za předčasné splacení.

Ověřte si bonitu zájemce, zda má předschválený úvěr, či bude platit v hotovosti. Může se vám stát, že budete jednat se zájemcem, který nakonec nezajistí finance a vy tak ztratíte spousty času a možná i opravdového kupce na svůj byt.

Nechte si poradit od opravdových odborníků. Pokud potřebujete bezpečně převést svoji nemovitost, kontaktujte mě, nebo využijte služby realitního asistenta.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Jak vybrat správného realitního makléře

Už jednou jsem pro vás připravil pár rad jak vybrat pro prodej své nemovitosti správného realitního makléře. Dnes si některé informace zopakujeme a k tomu vám poradím další důležité...

Jak vybrat správného makléře

Pokud nemáte od vašich přátel doporučení a přemýšlíte komu prodej (pronájem) svěřit, oslovte několik kanceláří, pozvěte makléře na prohlídku, pozorujte, jak vystupují, jak se chovají,...

Jak prodat nemovitost co nejlépe

Pokud se na mě klienti s něčím obrací, potom to jsou nejčastěji dotazy spojené s prodejem jejich nemovitosti. Samozřejmě jejich požadavky jsou jasné – minimální starost, minimální odměna...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV