vyber_pozemku

Jak správně vybrat stavební pozemek – 1. díl

Pozemek je dnes základ domu a proto bychom měli jeho výběru věnovat výrazný čas. A to hlavně proto, že v budoucnu zkrátka není čas na změny. V tomto směru svým klientům radím, že je lepší raději několik měsíců čekat na nalezení toho správného, než jednat impulsivně a koupit takový, který by nám nevyhovoval. A jelikož i vy můžete být v situaci, kdy vyhledáváte ten pravý, připravil jsem si pro vás třídílný seriál o tom, na co si dát pozor.

Zaměřte se na přístupnost pozemku

V rámci naší země můžeme najít stovky na první pohled dokonalých pozemků. Než se však necháte uchlácholit majitelem a realitním makléřem, zaměřte se raději na něco jiného, a to je celková přístupnost daného pozemku. Zde samozřejmě může hrát roli mnoho aspektů. Problémové mohou být horské oblasti. Zatímco v létě není problém dostat se k vašemu domu i vlastním autem, v zimě už nemusí pomoci ani kvalitní offroad vůz. Nehledě na to, že každá cesta není zdarma a tak je třeba počítat i s dodatečnými náklady, a to jak finančními, tak i časovými. A pokud vy i váš partner disponujete řidičským průkazem a vlastním vozem, děti budete muset stále vozit. Příjemný rozhled do panenské přírody tak může lákat, ale za jakou cenu?

banner-poptej-nemuzete

Problémy s přístupem k vašemu domu se ale mohou týkat i klasických měst. Zvláště problémové jsou různé nevyřešené, nebo dokonce neřešené majetkové vztahy. Pokud jediná cesta, kterou se lze do blízkosti domu dostat, je soukromá, můžete v budoucnu narazit na problém, že si její majitel zkrátka postaví hlavu. A to doslova – z praxe znám mnoho případů, kdy majitel cesty ostatním zakázal její použití a vše se táhlo v rámci soudů i několik let. A takto sen o spokojeném bydlení rozhodně nevypadá.

Jak na správnou orientaci pozemku

S polohou samotného pozemku ale souvisí také jeho orientace, a to v rámci světových stran. V minulosti se něco podobného řešilo pouze minimálně, ale dnes je to otázka číslo jedna. Nejenom, že vám správná orientace pozemku a tedy i samotného domu může ušetřit náklady, ale u pasivního nebo nízkoenergetického domu je to dokonce nutnost. Jinak jenom těžko splní potřebné normy. A to může souviset s tím, že nejenom uspoříte méně, než jste si mysleli, ale můžete mít zavřenou cestu i k různým dotacím. Zde mi samozřejmě nezbývá nic jiného, než připomenout, že v tomto směru je správnou orientací ta, kdy dům směřuje na jih.

Samozřejmě mnozí zájemci o pozemek si často myslí, že v daném směru dokážou na vše vyzrát tím, že svůj dům zkrátka postaví tak, jak potřebují. Svým způsobem je to samozřejmě možné, ale pouze u pozemků, které nejsou umístěny na svazích, ale na rovině. Přesto ale musíme varovat, že čáru přes rozpočet mohou udělat třeba již připravené přípojky na napojení elektřiny, vody, nebo plynu. Pokud dům bude mít jinou orientaci, než s kterou se počítalo, můžete jako majitelé počítat i s vyššími finančními náklady, které jsou spojené se změnou. To se může týkat i situací, kdy kupujete pozemek se starou nemovitostí, kterou hodláte zbourat.

Petr-Ejem_01

Co je pod zemí

Poslední radou v rámci prvního dílu mého seriálu o výběru pozemku je podloží. Zde není nutné dané souvislosti nijak složitě rozvádět. Prioritou je, aby bylo pevné a aby zde nehrozil vyšší výskyt radonu, než souvisí s přijatelnou normou. Vše nám dokáže osvětlit hydrogeologický průzkum, který by měl být základním podkladem ve chvíli, kdy už se rozhodujeme téměř finálně, a vše směřuje k podpisu smlouvy. Navíc daný průzkum následně poslouží i projektantovi, který díky němu bude moci navrhnout celé řešení domu mnohem optimálněji.

Pokračujte na 2. díl.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

3. díl KOUPĚ BYTU- Zjistěte o nabízeném bytě vždy co nejvíce – stačí vám telefon

Ačkoliv současná doba internetu svádí k tomu, abychom veškerou komunikaci uskutečňovali emailem nebo v rámci různých poptávkových formulářů, telefonní kontakt bychom rozhodně zavrhovat...

7. díl KOUPĚ BYTU- Proč je důležité zajistit si financování s předstihem

Setkávám se často s případy, kdy si lidé vyberou byt ke koupi, ale ve chvíli, kdy je téměř vše připraveno k podpisu smlouvy, zjistí, že jim banka požadované peníze nedá. Bohužel takových...

8. díl KOUPĚ BYTU- Jak na bezpečný převod bytu a hlavně vašich peněz

V předchozích dílech jsem se snažil vám popsat celý postup od výběru, až po samotnou koupi toho správného bytu. Upozorňoval jsem vás i na řadu různých rizik, nebo jsem dodával dobré...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV