jak_vybrat_pozemek

Jak správně vybrat stavební pozemek – 2. díl

V našem prvním díle jsme se zaměřili na to, jak je to s přístupem na náš pozemek, jak je to s jeho orientací a podložím. V tomto, tedy druhém díle se podíváme na průzkum celé lokality, kde pozemek leží. Zde totiž může hrát roli celá řada různých faktorů, a to od záplavové oblasti, po plánované územní plány. Stejně tak to ale mohou být i sousedé v těsné blízkosti, které mohou sen o spokojeném bydlení zhatit.

Na co se zaměřit jako první? Na povodně

Máme-li pozemek vybraný, je třeba zaměřit se hlavně na lokalitu jako takovou a její okolí. Co je určitě to nejdůležitější, to je zmapování oblasti, zda nespadá mezi takzvanou záplavovou. Zde nám mohou pomoci třeba povodňové mapy, stejně jako pátrání na internetu o tom, zda v této lokalitě někdy povodeň byla. Dobré je zeptat se také starousedlíků, kteří nám jistě rádi povypráví o tom, co se v dané oblasti událo a co se tedy může stát i nám.

banner-poptej-nebavivas

Právě povodeň a její riziko, může přinášet hned dva velké problémy. Tím prvním je samozřejmě výrazné poškození našeho objektu i našeho vybavení. Samozřejmě mnozí klienti jsou přesvědčeni o tom, že to zaplatí pojišťovna. To je ale druhý kámen úrazu, jelikož pojistky, které se vztahují k místům v povodňových oblastech, jsou buď finančně velmi nevýhodné, nebo nás pojišťovna může odmítnout zcela. V takovém případě tedy nemáme ochranu před vodou téměř žádnou.

Jak je to s plánovaným územním plánem

Postavit si dům na okraji města může být určitě dokonalá představa – příjemné a klidné prostředí, dobrá dopravní obslužnost, levná cena pozemků. Během pár let to ale může v dané oblasti vypadat zcela jinak. V lepším případě může na dané ploše vyrůst několik dnes velmi oblíbených satelitních městeček. V tom horším případě to může být plánovaná stavba průmyslové zóny. S tou může souviset jak hluk z přijíždějících kamionů, tak hluk spojený s nepřetržitou výrobou, stejně jako nepříjemný zápach způsobený třeba zplodinami z komínů.

Abychom se takovému riziku vyvarovali, je dobré navštívit příslušný stavební úřad a informovat se o tom, jaký je územní plán a co se v nejbližších letech nebo desetiletích plánuje. Jakékoliv změny, třeba spojené s ornou půdou, která by se měla měnit na stavební parcely nebo průmyslové pozemky, je třeba zaznamenat a náležitě zvážit. Mohou být předzvěstí budoucích problémů.

Jací jsou naši sousedé

I pokud máme tu nejdokonalejší lokalitu, mohou sny o příjemném bydlení zhatit špatní sousedé. Právě občanské soužití dnes bývá velmi palčivým problémem. Je proto dobré zmapovat si danou oblasti hlavně s ohledem na to, co se zde děje přes den či v noci, jak je zde vysoká kriminalita a kdo v těsné blízkosti našeho domu bude bydlet. Zde pomůže jak osobní průzkum, tak i hledání recenzí, ideálně na sociálních sítích. Mnoho lidí si totiž na problémy spojené s lokalitou stěžuje nejčastěji právě tam.

Realitni-asistent_01

Poslední rada přímo nesouvisí s našimi sousedy, ale lidí se také týká. A to hlavně těch, kteří daný pozemek aktuálně vlastní a chtějí nám ho prodat. Zde je třeba zaměřit se na právní stránku věci. Tedy hlavně s ohledem na to, kolik je vlastníků, jaký je aktuální právní stav daného pozemku, nebo zda není součástí dědického řízení.  To vše může v budoucnu způsobit problémy. Mám-li být v tomto směru zcela konkrétní, nezapomínejte třeba i na případné exekuce, které se pozemku mohou týkat.

Pokračujte na 3. díl.

 


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Daň z nabytí nemovitých věcí- nejčastější otázky

Na co se mě v poslední době nejčastěji ptáte. Kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí Od 1. 11. 2016 ji vždy platí jen kupující, tedy nabyvatel. V jaké výši se platí daň...

Klientské změny při pořízení nového bytu, domu

Rozhodli jste se pořídit nový byt, či dům, ale už v průběhu výstavby víte, že byste rádi realizovali úpravy v podobě posunutí příček, nebo např. záměny obkladů v koupelně? Většina...

Co je lepší – nájem, nebo hypotéka?

Každý, kdo touží potom roztáhnout křídla a mít vlastní bydlení, přemýšlí nad jednou jedinou věcí – a to o celkové výhodnosti. Nabízí se tak hlavně jedna otázka a to zda jít cestou...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV