jak_vybrat_pozemek

Jak správně vybrat stavební pozemek – 2. díl

V našem prvním díle jsme se zaměřili na to, jak je to s přístupem na náš pozemek, jak je to s jeho orientací a podložím. V tomto, tedy druhém díle se podíváme na průzkum celé lokality, kde pozemek leží. Zde totiž může hrát roli celá řada různých faktorů, a to od záplavové oblasti, po plánované územní plány. Stejně tak to ale mohou být i sousedé v těsné blízkosti, které mohou sen o spokojeném bydlení zhatit.

Na co se zaměřit jako první? Na povodně

Máme-li pozemek vybraný, je třeba zaměřit se hlavně na lokalitu jako takovou a její okolí. Co je určitě to nejdůležitější, to je zmapování oblasti, zda nespadá mezi takzvanou záplavovou. Zde nám mohou pomoci třeba povodňové mapy, stejně jako pátrání na internetu o tom, zda v této lokalitě někdy povodeň byla. Dobré je zeptat se také starousedlíků, kteří nám jistě rádi povypráví o tom, co se v dané oblasti událo a co se tedy může stát i nám.

banner-poptej-nebavivas

Právě povodeň a její riziko, může přinášet hned dva velké problémy. Tím prvním je samozřejmě výrazné poškození našeho objektu i našeho vybavení. Samozřejmě mnozí klienti jsou přesvědčeni o tom, že to zaplatí pojišťovna. To je ale druhý kámen úrazu, jelikož pojistky, které se vztahují k místům v povodňových oblastech, jsou buď finančně velmi nevýhodné, nebo nás pojišťovna může odmítnout zcela. V takovém případě tedy nemáme ochranu před vodou téměř žádnou.

Jak je to s plánovaným územním plánem

Postavit si dům na okraji města může být určitě dokonalá představa – příjemné a klidné prostředí, dobrá dopravní obslužnost, levná cena pozemků. Během pár let to ale může v dané oblasti vypadat zcela jinak. V lepším případě může na dané ploše vyrůst několik dnes velmi oblíbených satelitních městeček. V tom horším případě to může být plánovaná stavba průmyslové zóny. S tou může souviset jak hluk z přijíždějících kamionů, tak hluk spojený s nepřetržitou výrobou, stejně jako nepříjemný zápach způsobený třeba zplodinami z komínů.

Abychom se takovému riziku vyvarovali, je dobré navštívit příslušný stavební úřad a informovat se o tom, jaký je územní plán a co se v nejbližších letech nebo desetiletích plánuje. Jakékoliv změny, třeba spojené s ornou půdou, která by se měla měnit na stavební parcely nebo průmyslové pozemky, je třeba zaznamenat a náležitě zvážit. Mohou být předzvěstí budoucích problémů.

Jací jsou naši sousedé

I pokud máme tu nejdokonalejší lokalitu, mohou sny o příjemném bydlení zhatit špatní sousedé. Právě občanské soužití dnes bývá velmi palčivým problémem. Je proto dobré zmapovat si danou oblasti hlavně s ohledem na to, co se zde děje přes den či v noci, jak je zde vysoká kriminalita a kdo v těsné blízkosti našeho domu bude bydlet. Zde pomůže jak osobní průzkum, tak i hledání recenzí, ideálně na sociálních sítích. Mnoho lidí si totiž na problémy spojené s lokalitou stěžuje nejčastěji právě tam.

Realitni-asistent_01

Poslední rada přímo nesouvisí s našimi sousedy, ale lidí se také týká. A to hlavně těch, kteří daný pozemek aktuálně vlastní a chtějí nám ho prodat. Zde je třeba zaměřit se na právní stránku věci. Tedy hlavně s ohledem na to, kolik je vlastníků, jaký je aktuální právní stav daného pozemku, nebo zda není součástí dědického řízení.  To vše může v budoucnu způsobit problémy. Mám-li být v tomto směru zcela konkrétní, nezapomínejte třeba i na případné exekuce, které se pozemku mohou týkat.

Pokračujte na 3. díl.

 


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Konec složitého hledání nemovitostí. Prostě si zadejte poptávku zdarma

Hledáte byt, dům, pozemek, či jinou nemovitost? Ale už vás nebaví trávit každý den spousty hodin na internetu a procházet realitní portály neustále dokola? Jste otráveni pořád stejnou nabídkou...

Cihla nebo beton

Přemýšlíte o pořízení bytu a váháte zda cihla nebo beton? V tomto článku vám popíši pro i proti obou variant. Činžovní dům Kde na vás opravdu dýchne atmosféra, jsou staré činžovní...

Investiční byty - jak na ně? 2. část – hledáme a prověřujeme nájemníka

Jakmile máme jasno v naší klientele a stejně tak máme koupený i samotný byt (viz první díl), můžeme se pustit do hledání nájemníků. Ty by samozřejmě měli korespondovat s cílovou skupinou,...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV