jak_vybrat_pozemek

Jak správně vybrat stavební pozemek – 3. díl

Třetí a zároveň poslední díl mého seriálu o tom, jak vybrat správný pozemek, se týká dnes velmi důležitého tématu, kterým jsou regulativy územního plánu. Pokud přesně nevíte, o čem je řeč, jedná se o různá omezení. Na ty můžete narazit ve chvíli, kdy máte v plánu stavět, ale stavební úřad to s ohledem na danou lokalitu nepovolí. Pojďme se společně podívat na to, co dnes patří mezi to nejznámější omezení, které může přinášet problémy.

Ještě předtím ale dodám, že ačkoliv v daných regulativech vidí mnoho lidí skutečné zlo, na druhou stranu mohou být přínosné. Vám jako obyvatelům určité lokality by se nelíbilo, pokud by se vlivem různých staveb začala měnit k horšímu. A tomu se daná omezení snaží zabránit.

Výška zástavby a počet podlaží

Jedná se pravděpodobně o nejznámější regulativ, který má samozřejmě za cíl ponechat příjemný ráz krajiny. V takovém směru nás tak stavební úřad může omezit v tom, jak má být náš dům vysoký, nebo kolik bude mít nadzemních podlaží. Plánujete-li megalomanskou stavbu, je třeba si tato fakta předem ověřit. Stejně tak je vhodné ověřit si dané regulace v případě, kdy plánujete i klasický dům, ale v chráněné, nebo jinak významné oblasti.

banner-poptej-mateuzdost

S výškou stavby může souviset i podobné omezení, které se však týká pouze střechy. Cílem je vytvořit celistvý vzhled všech budov, a tak nám stavební úřad může doslova přikázat, jakou střechu musí náš vystavěný dům mít. Stejně tak může být vaší povinností dodržet i směr štítové stěny, která musí být nejčastěji do ulice, zatímco hřeben střechy by měl být kolmo ke komunikaci. I to jsou omezení, se kterými je třeba počítat a která mohou navazovat třeba i na jednu z mých předchozích informací, která se týká orientace domu a pozemku. Vše poté může doplňovat nařízení také o sklonu střechy.

Jak velkou plochu můžeme zastavět

I pokud vlastníme pozemek, neznamená to, že si na něm můžeme dělat doslova, co chceme. Regulativy se totiž mohou týkat i zastavěnosti pozemku. Nejčastěji jsou samozřejmě daná omezení uváděna v rámci jednotlivých procent. Zde se bere v potaz nejenom zastavěná plocha s ohledem na čtverečné metry, ale může být počítán také objem zastavěné plochy, a to vzhledem k velikosti daného pozemku. Zde musím říci, že regulativy jsou poměrně mírné a pokud na pozemku chcete postavit klasický dům se zahradou, málokdy vysloví stavební úřad jakýkoliv nesouhlas.

O něco přísnější už může být stavební úřad v případě, kdy se řeší odstupy od hranic pozemků. Zde je třeba být na pozoru. Mezi běžnou vzdálenost patří 2 metry od hranice pozemku, ale jsou i lokality, kde to může být trojnásobek. Samozřejmě i zde dodávám, že někdo to může brát jako omezování, druhý jako možnost, jak získat mnohem větší soukromí – domy totiž nebudou nalepeny těsně na sobě a nejblíže budou oněch 12 metrů (6 na každém pozemku).

Tvar domu, nebo stavební materiál

V některých případech se mohou objevit také omezení, které se týkají tvaru půdorysu domu, nebo použití pouze určitého stavebního materiálu. I to je dáno třeba konkrétním nádechem daného místa, v rámci cíle zachovat ráz celé krajiny. S použitými materiály zase může souviset ochrana přírody. Dodat zde musím, že se daná věc týká jak samotné stavby, tak třeba i oplocení pozemku. I zde může být limit jak s ohledem na materiál, tak s ohledem třeba i na výšku našeho plotu, nebo jeho prostupnost.

Realitni-asistent_02

Vždy konzultujte s odborníkem

Dané regulativy je vždy třeba zkompletovat a následně je konzultovat s projektantem, jelikož ten dokáže objektivně říci, že stavbu bude možné dle vašich požadavků zrealizovat, či zda bude nutné v některých krocích udělat ústupky. V mnohých lokalitách tak může být stavba domu skutečným oříškem, čímž vlastně regulace dosahují svého cíle – zachovávají to, co zachovávat chtějí a zástavba tak nijak nenarušuje celkový ráz daného místa.

Potřebujete poradit při koupi správného pozemku? Kontaktujte mě.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Konec složitého hledání nemovitostí. Prostě si zadejte poptávku zdarma

Hledáte byt, dům, pozemek, či jinou nemovitost? Ale už vás nebaví trávit každý den spousty hodin na internetu a procházet realitní portály neustále dokola? Jste otráveni pořád stejnou nabídkou...

Nový občanský zákoník ruší povinný odhad pro výpočet daně z nabytí nemovitých věcí

Za posledních pár týdnů se na mě obrátilo několik klientů s dotazem, jakým způsobem se aktuálně vypočítává daň z převodu nemovitosti, nově daň z nabytí nemovitých věcí. Zatímco...

Neexistuje standard v měření plochy bytu

Nedávno jsem byl s klientkou na prohlídce jednoho bytu. Makléř stále vychvaloval velikost pokojů a tvrdil nám určité metry. Jakmile se jeho výklad blížil ke konci, vytáhnul jsem z tašky...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV