picjumbo.com_HNCK2645

Jaké faktory ovlivňují cenu nemovitosti

Diskuse o cenách nemovitostí patří mezi velmi časté otázky mých klientů. A to ať už se jedná o ty, kteří chtějí nemovitost prodat, tak i o ty, kteří ji chtějí koupit. Samozřejmě v daném směru neexistuje žádné pravidlo, podle kterého by se ceny stanovily. Vše je samozřejmě individuální, a to jak podle střetu nabídky s poptávkou, tak i podle konkrétních parametrů, které s nemovitostí souvisí. Pojďme se tedy společně podívat alespoň na to, co danou cenu ovlivňuje.

Konkrétní lokalita

Dalo by se říci, že právě lokalita je tím, co cenu ovlivní nejvíce. V tomto směru může rozhodovat nejenom občanská vybavenost a dopravní obslužnost, ale i dostatek zeleně nebo celková životní úroveň oblasti. Logicky nejdražší a nejvíce ceněné lokality jsou v Praze a okolí, nejméně potom v oblasti kolem Ústí nad Labem, Chomutov, zde můžeme pořídit byty nejlevněji.

S lokalitou ale souvisí i to, jakým směrem se bude nadále ubírat. Například plánované revitalizace parků či vytváření dětských hřišť je jistě plusem. Stavba továrny či jiného průmyslového objektu logicky hodnotu sníží. Podobně jako případné omezení parkovacích míst, které jsou dnes velmi důležité.

Konkrétní stav domu

Stáří, typ stavby, izolace, čistota, okolí, sousedé, společné prostory a desítky dalších věcí. To vše má samozřejmě na cenu výrazný vliv. Samozřejmě v tomto směru mohou ceny nemovitostí i stoupat, a to v souvislosti s realizovanými úpravami, opravami a revitalizacemi. Čím více se tedy starší objekt dostává do lepšího stavu, tím více mohou hodnoty bytů v něm umístěných stoupat. Ceněnými opravami jsou především výměna oken, zateplení domu, rekonstrukce výtahů a opravy střech.

Umístění bytu a jeho kvalita

Stejně jako u samotné stavby, i u samotného bytu je důležitý také jeho stav. Je rozdíl mezi novým a starým bytem, vytápěním, použitými materiály, ale také třeba samotným vybavením. Důležitá je také poloha v samotném domě. Nejlevnější jsou byty v samotném přízemí, stejně jako byty v nejvyšším patře. Problémem jsou zde hlavně vyšší náklady na vytápění, jelikož vnitřní byty mají tu výhodu, že jsou doslova ohřívány ze všech okolních stran.

Petr-Ejem_01

Důležitým faktorem, který s daným bytem souvisí, je také jeho orientace. Nejcennější jsou ty směřované na jih a západ, jelikož nabídnou velké množství slunečního světla. Co určitě nemusím připomínat, to je i fakt, jak jsou v bytě rozložené jednotlivé místnosti, jaké mají velikosti nebo jakou má byt užitnou plochu. S tím jistě souvisí byt nebo balkon, který hodnotu také zvyšuje. Stejně jako případné garážové stání, které souvisí se samotnou lokalitou a dostatkem míst k zaparkování.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

4. díl KOUPĚ BYTU- Na co se zaměřit při osobní prohlídce vybraného bytu

Jakmile vás osloví inzerát a odpovědi po telefonu na vaše případné dotazy jsou uspokojující, můžete samozřejmě postoupit k dalšímu kroku, který souvisí s koupí toho správného bytu....

Spoluvlastnictví nemovitostí při prodeji podle NOZ

Až donedávna bylo zákonem stanoveno, že pokud danou nemovitost vlastnilo hned několik majitelů, měl každý z nich předkupní právo. Pokud byste tedy byly jedním z nich a chtěli svůj podíl...

6 důvodů proč pronajmout byt přes realitní kancelář

Jedna z nejdůležitějších věcí při pronájmu bytu je mít v něm spolehlivého nájemníka, který vám bude pravidelně platit nájemné. Jak pomáhám majitelům takového nájemníka najít,...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV