Triky_realitnich_makleru

Na čem vás mohou realitní makléři nachytat

Nedávno jsem četl, že lidí jako jsem já, najdete na realitním trhu zhruba 20 000. Ano, jsme to my, realitní makléři, kteří by vám měli pomoci s tím, jak nejlépe prodat nemovitost, jak vybrat ten nejlepší dům k bydlení, nebo vyhledat dobrého nájemníka. Na rozdíl ode mne, se ale obávám, že většině makléřů ani tak nezáleží na spokojenosti klienta, ale hlavně na uskutečněném obchodu a získání jejich provize. Pojďme se tedy společně podívat na ty nejčastější lži, se kterými se ve světě realit můžete setkat.

podlaží domu a dispozice bytu

Právě tyto informace patří mezi nejčastější lži a to nejenom při osobním jednání, ale už při psaní samotného inzerátu. V tomto ohledu svým klientům radím, aby si skutečně dali pozor na to, zda realita odpovídá napsaným informacím. Ty nejčastější nešvary jsou prosté – byt o dispozicích +kk je zaměňován za dispozice +1 a to ve všech možných dispozičních variantách. Tedy, že kuchyňský kout je nahrazen samostatnou místností.

Stejně tak vás může překvapit i samotné patro daného bytu. Logicky každý vyhledává vyšší pozice, tak je přízemí často označováno jako první patro. To je samozřejmě špatně, jelikož přízemí, včetně vyvýšeného, je vždy přízemí.

Sousedé a klidné okolí domu

Je jasné, že při konkrétní prohlídce pravděpodobně na nic nepříznivého nenarazíte. Přesto ale samotný dům nemusí být k žití zase až tak příjemný. Často plačící děti a tenké zdi, sousedé vracející se každou noc či ráno z tahu, nebo brzká zavážka obchodů přímo pod vašimi okny. To vše jsou rizika, která vám mohou mnozí makléři taktně zamlčet.

Podobně vám mohou zamlčet i další skutečnosti, které se okolí týkají, jako třeba mnohé potyčky některých problémových rodin ve vedlejším domě, ale i nevábný zápach z nedalekých továren. To vše je vhodné raději vyzkoušet na vlastní kůži.

Nízké náklady na provoz - opravdu klasika

Do věty „nízké poplatky“ lze ukrýt téměř cokoliv. Samozřejmě mnozí makléři toho velmi dobře využívají. Zde svým klientům radím, že zálohy vodárnám, plynárnám, nebo energetickým společnostem nejsou tím určujícím faktorem, který ovlivní náklady na provoz bytu. K ničemu nám totiž bude, když dohromady zaplatíme 1 000 Kč, ale na konci nás čeká doplatek v řádu desítek tisíc. Vhodné je tedy zjistit si možnou reálnou spotřebu daného bytu, ideálně přepočtenou na počet osob. V případě podezření si vyžádejte vyúčtování za poslední období.

Petr-Ejem_01

Z hlediska nákladů je ale velmi dobré zjistit si i ty společné. Například spojené s celkovou údržbou objektu a okolí, s příspěvkem do fondu oprav, nebo s platbou za výtah a elektřinu ve společných prostorách.

Krásný byt o velké obytné ploše

Na co jsem v rámci svých poradenských aktivit upozorňoval již v jednom z minulých článků, je fakt, že ne vždy rozměry bytu odpovídají skutečnosti. Velikost udávaná v metrech čtverečných totiž může obsahovat i balkon, nebo třeba sklep, či další případný prostor nevyužitelný k bydlení. Logicky tak skutečná užitná plocha výrazným způsobem klesne.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

1. díl KOUPĚ BYTU- Víte jaký byt chcete koupit?

Po vlastním, ideálně dokonalém bydlení samozřejmě touží každý. Svým klientům kromě vyhledání odpovídajících nemovitostí jim vždy také radím v tom, aby si společně skutečně ujasnili...

Co si ověřit před koupí bytu v osobním – družstevním vlastnictví

Jsou dvě hlavní možnosti, buď je byt v osobním vlastnictví, nebo v družstevním. Obojí má své výhody. Z pravidla se doporučuje byt v osobním vlastnictví, především z důvodu lepších...

Daň z nabytí nemovitých věcí- nejčastější otázky

Na co se mě v poslední době nejčastěji ptáte. Kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí Od 1. 11. 2016 ji vždy platí jen kupující, tedy nabyvatel. V jaké výši se platí daň...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV