Petr Ejem

Nový občanský zákoník ruší povinný odhad pro výpočet daně z nabytí nemovitých věcí

Za posledních pár týdnů se na mě obrátilo několik klientů s dotazem, jakým způsobem se aktuálně vypočítává daň z převodu nemovitosti, nově daň z nabytí nemovitých věcí. Zatímco v minulosti, tedy do 31. 12. 2013 byl ještě třeba odhad nemovitosti, s novým rokem vešel v platnost nový občanský zákoník, který nastavuje nová pravidla.

Hodnota nemovitosti se určí porovnáním dvou čísel

Pokud jásáte nad tím, že na dani ušetříte tím, že záměrně uvedete výrazně nižší kupní cenu, musím vás v tomto ohledu zklamat. Pro výpočet té správné daně se totiž využívá jak kupní cena, tak i takzvaná srovnávací daňová hodnota. Jedná se o částku, která odpovídá 75% a to buď případného znaleckého posudku, nebo ceně směrné hodnoty. V tomto případě se jedná o orientační ceny v dané lokalitě.

Tuto cenu stanoví správce daně

Daná směrná cena je tak plně v režii daného správce daně. V tomto případě je tak zohledněno vše, co s danou nemovitostí souvisí a to od lokality, přes její parametry, stav, až po vybavení, popřípadě účel. A jakmile je tato hodnota zjištěna, může se přejít k samotnému výpočtu. Ten už není nic složitého a opět ho má na starost samotný správce daně a to ze zadané ceny, kterou daným porovnáním samozřejmě zjistí.

Realitni-asistent_01

Je vcelku očekávané, že pro výpočet daně se bude vždy používat cena vyšší, která porovnáním těchto hodnot vznikne. Na druhou stranu je to z hlediska zákona možná správný krok k tomu, jak eliminovat záměrně nižší uváděné ceny, které mají za cíl snížit daň. A ačkoliv s tímto postupem mnozí možná nesouhlasíte, je nutné si uvědomit, že ačkoli je daň počítána z té vyšší částky, dojde k úspoře v tom ohledu, kdy není třeba platit samotné ocenění. Nemovitost v principu ocení finanční úřad a to bezplatně. Jako nevýhoda pak může být vyplnění potřebných informací do daňového přiznání, aby správce daně, tedy pracovník finančního úřadu mohl nemovitost správně ocenit. Pokud spolupracujete s realitní kanceláří, zeptejte se svého makléře, jakým způsobem bude řešit stanovení daně z nabytí nemovitých věcí.

Řešíte právě daňové povinnosti při převodu nemovitosti a nejste si v některém kroku jisti? Neváhejte mě kontaktovat. Spolupracuji s kvalitní účetní kanceláří a rádi vám pomůžeme.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Správně napsaný inzerát je cestou k rychlému prodeji nemovitosti

Ačkoliv realitní kanceláře nebo služby nezávislých realitních makléřů jsou cestou k tomu, jak prodat nemovitost snadno a bez starostí, je další možností i jít do celého procesu na vlastní...

Předžalobní výzva

Jste v roli věřitele a čeká vás soudní spor? Pokud jste již v kontaktu se svým advokátem, zřejmě vám doporučil sepsat i předžalobní výzvu. Ta se připravuje proto, abyste jako věřitel...

Chcete prodat / koupit nemovitosti bez realitní kanceláře? Pomohu vám

Důvodů, proč se při prodeji, či koupi bytu nebo domu vyhnout realitní kanceláři je spousta. Pokud něco jasně dominuje, je to určitě ušetřená provize. Pozor, mnoho lidí si ale myslí, že...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV