Petr Ejem

Nový občanský zákoník ruší povinný odhad pro výpočet daně z nabytí nemovitých věcí

Za posledních pár týdnů se na mě obrátilo několik klientů s dotazem, jakým způsobem se aktuálně vypočítává daň z převodu nemovitosti, nově daň z nabytí nemovitých věcí. Zatímco v minulosti, tedy do 31. 12. 2013 byl ještě třeba odhad nemovitosti, s novým rokem vešel v platnost nový občanský zákoník, který nastavuje nová pravidla.

Hodnota nemovitosti se určí porovnáním dvou čísel

Pokud jásáte nad tím, že na dani ušetříte tím, že záměrně uvedete výrazně nižší kupní cenu, musím vás v tomto ohledu zklamat. Pro výpočet té správné daně se totiž využívá jak kupní cena, tak i takzvaná srovnávací daňová hodnota. Jedná se o částku, která odpovídá 75% a to buď případného znaleckého posudku, nebo ceně směrné hodnoty. V tomto případě se jedná o orientační ceny v dané lokalitě.

Tuto cenu stanoví správce daně

Daná směrná cena je tak plně v režii daného správce daně. V tomto případě je tak zohledněno vše, co s danou nemovitostí souvisí a to od lokality, přes její parametry, stav, až po vybavení, popřípadě účel. A jakmile je tato hodnota zjištěna, může se přejít k samotnému výpočtu. Ten už není nic složitého a opět ho má na starost samotný správce daně a to ze zadané ceny, kterou daným porovnáním samozřejmě zjistí.

Realitni-asistent_01

Je vcelku očekávané, že pro výpočet daně se bude vždy používat cena vyšší, která porovnáním těchto hodnot vznikne. Na druhou stranu je to z hlediska zákona možná správný krok k tomu, jak eliminovat záměrně nižší uváděné ceny, které mají za cíl snížit daň. A ačkoliv s tímto postupem mnozí možná nesouhlasíte, je nutné si uvědomit, že ačkoli je daň počítána z té vyšší částky, dojde k úspoře v tom ohledu, kdy není třeba platit samotné ocenění. Nemovitost v principu ocení finanční úřad a to bezplatně. Jako nevýhoda pak může být vyplnění potřebných informací do daňového přiznání, aby správce daně, tedy pracovník finančního úřadu mohl nemovitost správně ocenit. Pokud spolupracujete s realitní kanceláří, zeptejte se svého makléře, jakým způsobem bude řešit stanovení daně z nabytí nemovitých věcí.

Řešíte právě daňové povinnosti při převodu nemovitosti a nejste si v některém kroku jisti? Neváhejte mě kontaktovat. Spolupracuji s kvalitní účetní kanceláří a rádi vám pomůžeme.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Moderní developer

Developerská činnost spočívá ve výstavbě nových domů, rodinných i bytových. Standardně developerské firmy realizují stavby s plánem budoucího prodeje, tedy jako investici. Tímto způsobem...

Cihla nebo beton

Přemýšlíte o pořízení bytu a váháte zda cihla nebo beton? V tomto článku vám popíši pro i proti obou variant. Činžovní dům Kde na vás opravdu dýchne atmosféra, jsou staré činžovní...

Jak správně inzerovat svoji nemovitost

Dnes jsem jel kolem domu, který patří jednomu mému známému. Zpomalil jsem a všiml si za oknem papíru ve formátu A4 a na něm napsáno NA PRODEJ a telefonní číslo. Rozhodl se prodat nemovitost...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV