Petr Ejem

Nový občanský zákoník ruší povinný odhad pro výpočet daně z nabytí nemovitých věcí

Za posledních pár týdnů se na mě obrátilo několik klientů s dotazem, jakým způsobem se aktuálně vypočítává daň z převodu nemovitosti, nově daň z nabytí nemovitých věcí. Zatímco v minulosti, tedy do 31. 12. 2013 byl ještě třeba odhad nemovitosti, s novým rokem vešel v platnost nový občanský zákoník, který nastavuje nová pravidla.

Hodnota nemovitosti se určí porovnáním dvou čísel

Pokud jásáte nad tím, že na dani ušetříte tím, že záměrně uvedete výrazně nižší kupní cenu, musím vás v tomto ohledu zklamat. Pro výpočet té správné daně se totiž využívá jak kupní cena, tak i takzvaná srovnávací daňová hodnota. Jedná se o částku, která odpovídá 75% a to buď případného znaleckého posudku, nebo ceně směrné hodnoty. V tomto případě se jedná o orientační ceny v dané lokalitě.

Tuto cenu stanoví správce daně

Daná směrná cena je tak plně v režii daného správce daně. V tomto případě je tak zohledněno vše, co s danou nemovitostí souvisí a to od lokality, přes její parametry, stav, až po vybavení, popřípadě účel. A jakmile je tato hodnota zjištěna, může se přejít k samotnému výpočtu. Ten už není nic složitého a opět ho má na starost samotný správce daně a to ze zadané ceny, kterou daným porovnáním samozřejmě zjistí.

Realitni-asistent_01

Je vcelku očekávané, že pro výpočet daně se bude vždy používat cena vyšší, která porovnáním těchto hodnot vznikne. Na druhou stranu je to z hlediska zákona možná správný krok k tomu, jak eliminovat záměrně nižší uváděné ceny, které mají za cíl snížit daň. A ačkoliv s tímto postupem mnozí možná nesouhlasíte, je nutné si uvědomit, že ačkoli je daň počítána z té vyšší částky, dojde k úspoře v tom ohledu, kdy není třeba platit samotné ocenění. Nemovitost v principu ocení finanční úřad a to bezplatně. Jako nevýhoda pak může být vyplnění potřebných informací do daňového přiznání, aby správce daně, tedy pracovník finančního úřadu mohl nemovitost správně ocenit. Pokud spolupracujete s realitní kanceláří, zeptejte se svého makléře, jakým způsobem bude řešit stanovení daně z nabytí nemovitých věcí.

Řešíte právě daňové povinnosti při převodu nemovitosti a nejste si v některém kroku jisti? Neváhejte mě kontaktovat. Spolupracuji s kvalitní účetní kanceláří a rádi vám pomůžeme.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Plomba na nemovitosti POZOR na ni

V dřívějším článku jsme se podívali na několik nejčastějších rizik, která jsou spojena s takzvanými právními vadami nemovitosti. Nyní se podíváme společně na další. Zároveň...

2. díl KOUPĚ BYTU- Jak jednoduše najít takové bydlení, jaké hledáte

V minulém článku jsem pro vás shrnul několik rad, které se týkaly toho, jak si konkrétně ujasnit to, jak by měl vypadat váš vysněný byt. Máte-li v tomto směru jasno, určitě se vám...

7. díl KOUPĚ BYTU- Proč je důležité zajistit si financování s předstihem

Setkávám se často s případy, kdy si lidé vyberou byt ke koupi, ale ve chvíli, kdy je téměř vše připraveno k podpisu smlouvy, zjistí, že jim banka požadované peníze nedá. Bohužel takových...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV