prepis_energii

Přepsat energie na nájemníka, či nikoliv

S majiteli bytů často tuhle otázku řešíme. Přepsat (nejčastěji) plyn a elektřinu na nájemníka, či nikoliv? Sepsal jsem vám tedy výhody a nevýhody obou variant.

Energie na nájemníka

Když energie přepíšete na nájemníka, nemusíte se zajímat o nastavení výše záloh. Případné zvýšení/snížení záloh nemusíte upravovat v nájemní smlouvě. Po skončení pronájmu neprovádíte vyúčtování. Případné nedoplatky dodavatel bude vymáhat po nájemníkovi.

Nevýhody

Pokud vám nájemník bude končit a vy nemáte náhradu, musíte energie přepsat na sebe a až následně na dalšího nájemníka. Další nevýhodou je, že vlastně nevíte, zda jsou veškeré zálohy uhrazeny. V případě, že nejsou, může dojít k demontáži měřidel, klidně i bez vašeho vědomí. O následné připojení musíte požádat vy. To trvá několik dní, navíc u plynu počítejte často s nutností revize a zaplacení poplatku.

banner-poptej-nemuzete

Energie na majitele

Přesně víte, zda jsou všechny platby uhrazeny. Odpadá často složitá administrativa se změnou odběratele. Zvolíte si dodavatele dle svých představ. Nehrozí riziko demontáže měřidel (tedy pokud nezapomenete zaplatit).

Nevýhody

Jako hlavní nevýhodu majitelé uvádějí riziko dluhu, kdy nájemník přestane platit, či kdy má podstatně větší spotřebu, než jste si nastavili ve smlouvě. Další nevýhodou je nutné roční vyúčtování.

Rada majitelům

Já osobně energie na nájemníky nepřepisuji. Mám tak přehled o všech platbách. Zálohy nastavuji trochu výše, než je předpokládaná spotřeba.

Petr-Ejem_01

 

Sice tím snížím počet zájemců, jelikož v inzerci můj byt oproti ostatním působí draze. Na druhou stranu mi to pomáhá k tomu, oslovit nájemníka, který nemá jako hlavní prioritu nízkou cenu.

Vyšší zálohy i minimalizují rizika možných nedoplatků. Prvních pár měsíců si průběžně hlídám spotřeby nájemníka a případné rozdíly ihned řeším.

U vody si dejte pozor na protékající toaletu. Nedovedete si představit, kolik vody takovým způsobem proteče za měsíc.

Rada nájemníkům

Pokud si hledáte byt k pronájmu, dejte si pozor, když vám majitel bytu bude tvrdit, že jsou v jeho bytě velmi nízké náklady. Pokud se nebude jednat o novostavbu v nízkoenergetickém standardu s orientací na jih, tak to nejspíše nebude pravda.

Majitelé takhle často lákají zájemce, aby si vybrali právě jejich byt. Po několika měsících zjistí, že místo 500 Kč za topení, spotřebují 1500 Kč. Majitel po zúčtování přijde za nájemníkem a požaduje vysoké doplatky.

 


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Investiční byty - jak na ně? 3. část – jaké jsou naše povinnosti

Samozřejmě představa toho, že koupíme byt, seženeme nájemníka a dále již jenom počítáme peníze, je mylná. Několik povinností, které nám mohou zabrat i několik hodin času týdně, jsem...

Na čem vás mohou realitní makléři nachytat

Nedávno jsem četl, že lidí jako jsem já, najdete na realitním trhu zhruba 20 000. Ano, jsme to my, realitní makléři, kteří by vám měli pomoci s tím, jak nejlépe prodat nemovitost, jak vybrat...

2 chytáky od majitelů, když si chcete pronajmout byt přímo od nich

My Češi nechceme za nic platit. Navíc tak za služby, které pro nás někdo udělá a už vůbec ne těm podvodníkům z realitních kanceláří, tedy realitním makléřům! Ano, někteří jsou...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV