prepis_energii

Přepsat energie na nájemníka, či nikoliv

S majiteli bytů často tuhle otázku řešíme. Přepsat (nejčastěji) plyn a elektřinu na nájemníka, či nikoliv? Sepsal jsem vám tedy výhody a nevýhody obou variant.

Energie na nájemníka

Když energie přepíšete na nájemníka, nemusíte se zajímat o nastavení výše záloh. Případné zvýšení/snížení záloh nemusíte upravovat v nájemní smlouvě. Po skončení pronájmu neprovádíte vyúčtování. Případné nedoplatky dodavatel bude vymáhat po nájemníkovi.

Nevýhody

Pokud vám nájemník bude končit a vy nemáte náhradu, musíte energie přepsat na sebe a až následně na dalšího nájemníka. Další nevýhodou je, že vlastně nevíte, zda jsou veškeré zálohy uhrazeny. V případě, že nejsou, může dojít k demontáži měřidel, klidně i bez vašeho vědomí. O následné připojení musíte požádat vy. To trvá několik dní, navíc u plynu počítejte často s nutností revize a zaplacení poplatku.

banner-poptej-nemuzete

Energie na majitele

Přesně víte, zda jsou všechny platby uhrazeny. Odpadá často složitá administrativa se změnou odběratele. Zvolíte si dodavatele dle svých představ. Nehrozí riziko demontáže měřidel (tedy pokud nezapomenete zaplatit).

Nevýhody

Jako hlavní nevýhodu majitelé uvádějí riziko dluhu, kdy nájemník přestane platit, či kdy má podstatně větší spotřebu, než jste si nastavili ve smlouvě. Další nevýhodou je nutné roční vyúčtování.

Rada majitelům

Já osobně energie na nájemníky nepřepisuji. Mám tak přehled o všech platbách. Zálohy nastavuji trochu výše, než je předpokládaná spotřeba.

Petr-Ejem_01

 

Sice tím snížím počet zájemců, jelikož v inzerci můj byt oproti ostatním působí draze. Na druhou stranu mi to pomáhá k tomu, oslovit nájemníka, který nemá jako hlavní prioritu nízkou cenu.

Vyšší zálohy i minimalizují rizika možných nedoplatků. Prvních pár měsíců si průběžně hlídám spotřeby nájemníka a případné rozdíly ihned řeším.

U vody si dejte pozor na protékající toaletu. Nedovedete si představit, kolik vody takovým způsobem proteče za měsíc.

Rada nájemníkům

Pokud si hledáte byt k pronájmu, dejte si pozor, když vám majitel bytu bude tvrdit, že jsou v jeho bytě velmi nízké náklady. Pokud se nebude jednat o novostavbu v nízkoenergetickém standardu s orientací na jih, tak to nejspíše nebude pravda.

Majitelé takhle často lákají zájemce, aby si vybrali právě jejich byt. Po několika měsících zjistí, že místo 500 Kč za topení, spotřebují 1500 Kč. Majitel po zúčtování přijde za nájemníkem a požaduje vysoké doplatky.

 


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Vyhněte se pokutám – PENB by měla mít každá nemovitost

Průkaz energetické náročnosti budov, tedy ve zkratce PENB je jednoduchý dokument, který hodnotí provoz budovy ve vztahu k využití energií. A to jak energií, které jsou nezbytné na vytápění,...

Realitní makléř- jak by měl vypadat od října 2017

Minimálně maturita, živnostenský list až po zkoušce, povinné pojištění odpovědnosti, speciální účet pro peníze od klientů. To jsou některé plánované nové podmínky pro práci realitního...

7 věcí které nás makléře točí na zájemcích

Makléři jsou zloději. Nic nedělají. Jen inkasují provizi. Opravdu? Myslím, že ne Time (hláška ze seriálu Kutil Tim). O makléřích se toho napsalo spoustu negativního. Co ale takový zájemci,...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV