pravni_servis

Prodej či koupě nemovitosti se bez právních služeb neobejde

Ať už kupujete nebo prodáváte nemovitost, rozhodně se neobejdete bez jedné nutnosti a to jsou právní služby. Pokud jste se obrátili na realitní kancelář, máte je často v ceně, tedy v celkovém balíčku, který vám realitka nabízí. Jak ale mít vše v pořádku v případě, kdy prodáváme nebo kupujeme nemovitost na vlastní pěst? Pojďme se podívat na situace, u kterých se bez právní pomoci jenom těžko obejdete.

Smlouva o rezervaci nemovitosti

Důvod této smlouvy je samozřejmě velmi prostý. Ve chvíli, kdy se domluvíte s kupcem, nastává období, kdy je třeba počkat na vypracování kupní smlouvy. Aby si to mezitím daný kupec nerozmyslel, můžeme si ho uvázat touto smlouvou. Tu osobně klientům důrazně doporučuji, jelikož jsou známy stovky případů, kdy došlo k zadání vypracování kupní smlouvy, kupec nakonec odřekl a prodávajícímu zbyla v ruce smlouva a v peněžence mu chybělo několik tisíc korun.

banner-poptej-nebavivas

Danou smlouvu a její vzory lze samozřejmě stáhnout z internetu, ale zde důrazně doporučuji využít právnických služeb. A to buď tak, že si necháme smlouvu sepsat na míru, nebo si onu staženou necháme zrevidovat a upravit do té správné podoby. Co by v ní rozhodně nemělo chybět kromě základních věcí, to je i takzvané rezervační depozitum, často v hodnotách několika desítek tisíc korun.

Kupní smlouva – základní dokument

I tato smlouva by měla vyžadovat mnohé právní náležitosti a měla by být z tohoto pohledu skutečně v pořádku. Sepsat ji může nejenom advokát, ale samozřejmě také notář. Co svým klientům často připomínám, to je fakt, že součástí této smlouvy by měla být i smlouva o advokátní nebo notářské úschově.

Tato úschova je nezbytná proto, že jsou u zvoleného advokáta nebo notáře v úschově peníze odpovídající kupní ceně. Ty jsou pro prodávajícího uvolněny až ve chvíli, kdy je nemovitost zapsána do katastru na nového majitele. V principu se tak jedná hlavně o ochranu a to tentokrát práv kupující strany.

Realitni-asistent_03

Návrh na vklad na katastr má několik změn

Pokud jste v minulosti již nějakou nemovitost kupovali nebo prodávali, mějte na paměti, že s novým občanským zákoníkem bylo uvedeno v platnost i několik změn. Ty mají za cíl především ochránit práva obou smluvních stran.

Poslední krok – zápis o předání nemovitosti

Jakmile je vše hotovo, nemovitost fyzicky předáváme novému majiteli, což je dobré taktéž písemně stvrdit pomocí Předávacího protokolu. Ideálně včetně toho, v jakém stavu jsou počítadla energií, kolik dáváme klíčů, či dalších náležitostí, které považujeme za vhodné.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Srovnání panelového a moderního bytu

Co je to ten nízkoenergetický standard? Kolik tedy ušetřím? V čem je to lepší, než klasický panelák? Často opakující se otázky, které slýchám při jednání s klienty o projektu BYTY...

Jak převést družstevní byt do osobního vlastnictví

Družstevní byty byly možností, jak se dalo poskytnout ubytování celé řadě rodin bez nutnosti velkých finančních vstupů. Dnes se tak v naší zemi setkáme s velkým množstvím nemovitostí,...

7. díl KOUPĚ BYTU- Proč je důležité zajistit si financování s předstihem

Setkávám se často s případy, kdy si lidé vyberou byt ke koupi, ale ve chvíli, kdy je téměř vše připraveno k podpisu smlouvy, zjistí, že jim banka požadované peníze nedá. Bohužel takových...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV