prodej_nemovitosti_na_vlastni_pest

Prodej nemovitosti na vlastní pěst- proč nedoporučuji

Prodám si to sám. Nepotřebuji realitku. Nebudu přece platit zbytečně provizi. Vždyť to jen dám na internet a je to. Kolikrát jsem tohle slyšel.

Češi jsou národem, který si rád dělá věci sám, na vlastní pěst. Totéž platí bohužel i v oblasti, kterou je prodej nemovitostí. Zde pozoruji, že se často lidé rozhodují prodat nemovitost sami. K tomu často využívají serverů, které jsou určeny jak k samotné inzerci, tak mohou nabídnout i různé vzory smluv. K těm však musím obratem dodat, že se jedná jen o univerzální dokumenty, které často nejsou dobrým pomocníkem. Je tomu mnohdy dokonce i naopak. Pokud se rozhodujete prodat svoji nemovitost sami, bez pomoci realitního zprostředkovatele, zajistěte si prosím alespoň bezpečný právní servis! A před tím si přečtěte Jak nejhůře prodat svůj byt, nebo dům.

Proč lidé realitní kanceláře obcházejí

Podívejte se spolu se mnou na několik důvodů, které jsou spojeny právě s tím, proč vlastně lidí dnes realitní kanceláře v tak hojném počtu obcházejí, jsou tedy vůbec potřebné? Jedním z důvodů je samozřejmě nabídka serverů, kde se setkává nabídka s poptávkou a kde lze nemovitost na vlastní pěst poměrně jednoduše nabídnout. Stejně tak mají lidé díky moderním technologiím možnost získat potřebné informace online.

banner-poptej-nemuzete

Vliv na obcházení realitek mají především nepoctiví makléři, jelikož právě kvůli nim se na danou oblast valí řada negativních emocí. Ty se následně neprávem dotýkají i nás, férových realitních makléřů a hází nás do jednoho pytle s těmi nepoctivými. Správný makléř (za kterého se považuji i já) však vždy jedná ve vašem zájmu.

V zahraničí jsou trendy zcela opačné

Nahlédněme společně také za naše hranice a podívejme se na to, jak probíhá prodej nemovitosti v západních zemích. Zde je trend zcela opačný, jelikož zde lidé prodávají nemovitosti na vlastní pěst skutečně minimálně. Dominují zde prodeje realizované prostřednictvím makléřů a realitních kanceláří. Je to dáno hlavně tím, že samotný prodávající ušetří mnoho času, starostí, často i financí stejně jako má jistotu právních a dalších služeb. Dokáže si tedy zhodnotit, co je pro něho to správné.

Petr-Ejem_01

A proti tomu stojí tuzemské argumenty, které souvisí především s vyzdvihováním toho, že klient může prodejem na vlastní pěst ušetřit provizi. Že ale ztratí mnoho času a může se dostat do problémů, to již zmíněno není. Stejně tak mnoho serverů propaguje i své doplňkové služby, o kterých říká, že jsou levnější, než u klasických makléřů, nebo realitek. A praxe? Buď levnější nejsou, nebo se jejich nízká cena podepisuje na kvalitě služeb. Příkladem může být třeba zajišťování financování. Je sice příjemné mít vše zdarma zajištěno. Ale jakou to má výhodu, když následně získáte hypotéku, u které budete ročně přeplácet desítky tisíc korun oproti té, kterou by vám mohl nabídnout třeba můj šikovný hypoteční specialista?

Jsme krátkozrací

Výše uvedený příklad je jenom jedním z mnoha, které se současného realitního trhu týkají. Bohužel lidé dnes jednají velmi impulsivně a jejich chování je krátkozraké. I když v první fázi vypadají služby portálů, které zastřeší prodej bez realitky lákavě, uspořené peníze následně mohou znamenat třeba několikaleté soudní tahanice spojené s chybnou smlouvou, podvody spojené s koupí nemovitosti s právní vadou, stejně jako může dojít dokonce i k tomu, že inzerovaná cena nemusí vždy odpovídat trhu. Kdo nemovitost prodává, může ji často podcenit, a kdo ji kupuje, ten zase nemusí mít tak dokonalé vyjednávací schopnosti, které by mohli zajistit její snížení. Přitom v obou případech lze využít služeb, které se vám v konečném důsledku nejenom zaplatí, ale vy ještě ušetříte, nebo vyděláte.

Realitni-asistent_01

Proto doporučuji dívat se na nabídky realitních makléřů, ale i realitních kanceláří objektivním okem. Stejně, jako využíváme různých služeb v jiných oblastech života, doporučuji vsadit na odborníka i v této oblasti. Nebo si snad sami opravujete svůj automobil, sami stavíte dům bez využití zedníka, či si snad sami dokážete vyléčit bolavý zub? Samozřejmě i já zde doporučuji mít oči otevřené a na realitním trhu vybrat pouze takového makléře, který má zkušenosti a kladné reference.

Stáhněte si zdarma můj e-book Jak dobře prodat nemovitost.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

5. díl KOUPĚ BYTU- Rezervační smlouva – kdy ji podepsat a čeho se vyvarovat

Rezervační smlouva je dokumentem, v rámci kterého máte jistotu, že nemovitost bude prodána skutečně vám. Zároveň je ale dokumentem, kterým se zavazujete k tomu, že i opravdu koupíte. Jakékoliv...

6. díl KOUPĚ BYTU- Jak si vyjednat výraznou slevu, aneb cena nemovitosti není vždy pevná

Nemovitosti jsou dnes inzerovány na mnoha místech. Můžeme je najít na internetu, v tištěných denících, na stránkách realitních kanceláří, ale i v jejich katalozích. Všude tam se samozřejmě...

Investiční byt je jako restaurace

Otevřu si restauraci! Kolikrát já tohle slyšel. Celkem mnoho lidí, kteří nějakou cestou přišli k penězům se rozhodnou, že si otevřou restauraci (bar, kavárnu, diskotéku). Pronajmou si...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV