realitni_makler_petr_ejem

Realitní makléř- jak by měl vypadat od října 2017

Minimálně maturita, živnostenský list až po zkoušce, povinné pojištění odpovědnosti, speciální účet pro peníze od klientů. To jsou některé plánované nové podmínky pro práci realitního makléře. Česko patří mezi země s největším počtem realitních makléřů na hlavu, odhadem 14 500. Makléřů bude zřejmě méně, jelikož ministerstvo pro místní rozvoj hodlá tento segment zregulovat pomocí speciálního zákona.

 

Maturita

Ministerstvo počítá s tím, že jednou z podmínek pro práci realitního makléře bude středoškolské vzdělání.

Živnostenský list

Práce realitního makléře už nebude spadat pod volnou živnost. Uchazeč bude muset prokázat odbornou způsobilost v oblasti stavebního práva, oceňování nemovitostí, či daní.

Petr-Ejem_01

S tím naprosto souhlasím. Potkal jsem se například s makléřem, který mi tvrdil, že se jedná o cihlovou stavbu a přitom to byl dům postavený z Ytongu.

Povinné pojištění odpovědnosti

Bude podmínkou makléře pojištění odpovědnosti za způsobené škody. Toto pojištění by měl mít povinně každý makléř, který vykonává svou činnost samostatně. Pokud pracuje pro realitní kancelář, mělo by postačit, když ho bude svou pojistkou krýt ona.

Speciální účet pro peníze klientů

Makléři dnes často volně manipulují s penězi, které přijali od klientů. Nově ministerstvo navrhuje buď úschovu peněz od klientů úplně zakázat, nebo je donutit k založení speciálního účtu, který bude oddělen od ostatních peněz makléře.

banner-poptej-nemuzete

Zprostředkování

Dnes nikde není přesně vysvětleno, jaký rozsah služeb by měl makléř poskytnout. Zákon by měl přesně definovat, na jaké minimum služeb má klient nárok.

To by mělo vypadat následovně:

 • Prohlídka nemovitosti
 • Uzavření zprostředkovatelské smlouvy
 • Určení reálné tržní ceny
 • Převzetí podkladů od klienta potřebné k prodeji
 • Ověření majitele nahlédnutím do katastru
 • Zjištění zda není na nemovitost uvalena exekuce, či nenese věcné břemeno
 • Organizace prohlídek
 • Blokace nabídky
 • Příprava podkladů pro kupní smlouvu
 • Asistence u podpisu kupní smlouvy
 • Vypořádání kupní ceny
 • Zajištění zápisu do katastru

Věřím, že připravované změny pomohou vyčistit vzduch na realitním trhu.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Jak převést družstevní byt do osobního vlastnictví

Družstevní byty byly možností, jak se dalo poskytnout ubytování celé řadě rodin bez nutnosti velkých finančních vstupů. Dnes se tak v naší zemi setkáme s velkým množstvím nemovitostí,...

Co je to PENB a kdy je potřeba

Před pár dny jsem byl nucen navštívit svoji lékařku. Při dlouhé chvíli v čekárně jsem se dal do řeči s pánem, který seděl vedle mě. Mimo jiné jsme narazili na to, že už asi rok prodává...

Jak správně inzerovat svoji nemovitost

Dnes jsem jel kolem domu, který patří jednomu mému známému. Zpomalil jsem a všiml si za oknem papíru ve formátu A4 a na něm napsáno NA PRODEJ a telefonní číslo. Rozhodl se prodat nemovitost...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV