rezervacni_smlouva

Rezervační smlouva- než se rozhodnete ji podepsat

Pozor, zde už jde do tuhého. Nalezli jste v nabídce realitní kanceláře vysněnou nemovitost, kterou jste se rozhodli koupit? Realitka bude po vás chtít podepsat rezervační smlouvu, což je v pořádku, ale pozor! Z vaší strany se jedná o závazek vůči realitní kanceláři, že nemovitost koupíte. Většinou je podpis rezervační smlouvy spojen s uhrazením rezervačního poplatku. Ten bývá nejčastěji ve výši provize pro realitní kancelář a zde nastává první problém.

Po podpisu realitní kancelář přestala komunikovat

Makléř je příjemný, komunikativní, nic není problém, ujišťuje vás, že vše zajistí, s majitelem vše dohodne a ejhle. Po podpisu a především po uhrazení rezervačního poplatku je vše problém, přestává komunikovat, nic nezajistí, s majitelem nic nedohodne. Je mi líto, ale takhle to často dopadá. Makléři vám naslibují hory doly, jen aby získali váš podpis na rezervační smlouvě a zavázali si vás.

Realitni-asistent_03

Makléř nám lhal

Pokud po podpisu rezervační smlouvy zjistíte, že dům, který jste si zarezervovali je z jiného materiálu, než vám makléř tvrdil, nebo že byt je o 5 m2 menší, než bylo uvedeno v inzerci, je to závažný důvod k odstoupení od rezervační smlouvy. V tento okamžik vám makléř bude hrozit propadnutím rezervačního poplatku jako smluvní pokuta, na to ale většinou nemá právo a proto se ihned obraťte na svého advokáta.

Dvoustranná, nebo třístranná rezervační smlouva

Realitní kanceláře často uzavírají rezervační smlouvy dvoustranné, tedy, mezi vámi jako kupujícími a realitní kanceláří. Je to jednodušší a rychlejší, ale nedoporučuji to! Makléři tuhle smlouvu uzavírají především z důvodu, že nemají uzavřenou zprostředkovatelskou smlouvu s prodávajícím, což je pro vás velmi nebezpečné! Prodávající si totiž se svojí nemovitostí může nakládat jak se mu zlíbí. Nemá totiž žádné závazky vůči realitní kanceláři. Může nastat situace, kdy vy podepíšete rezervační smlouvu s realitní kanceláří, zaplatíte zálohu, makléř s radostí kontaktuje majitele, že má kupující a majitel mu na to klidně může odpovědět, že si prodej rozmyslel, nebo že nemovitost prodal už někomu jinému přes jinou realitní kancelář.

banner-poptej-mateuzdost

Proto doporučuji uzavřít třístrannou rezervační smlouvu, tedy, mezi vámi jako kupujícími, realitní kanceláří a majitelem nemovitosti. Správný makléř by vám měl dát k náhledu zprostředkovatelskou smlouvu s majitelem nemovitosti, že ji opravdu chce prodat za domluvených podmínek. V případě vašeho zájmu mě kontaktujte, zašlu vám vzor své třístranné rezervační smlouvy, abyste měli alespoň představu, jak by měla vypadat.

Petr-Ejem_01

Mé doporučení než se rozhodnete podepsat rezervační smlouvu

  • Nespoléhejte na slova realitního makléře
  • Odborníkem si nechte prověřit právní i technický stav nemovitosti
  • Nepodlehněte tlaku realitního makléře
  • Vyžádejte si návrh rezervační smlouvy a v klidu si jej prostudujte
  • Smlouva by měla být vyvážená
  • Ve smlouvě by mělo být uvedeno, co vše realitní kancelář pro vás zajistí
  • Požadujte k nahlédnutí zprostředkovatelskou smlouvu mezi realitní kanceláří a prodávajícím
  • Smlouvu si nechte odsouhlasit svým advokátem

Koupit nemovitost je životní rozhodnutí, proto nepodléhejte svým emocím na prohlídkách a vše si rozmyslete s chladnou hlavou.

Potřebujete poradit? Pište, volejte, jsem vám k dispozici.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

9. díl KOUPĚ BYTU- Platby spojené s koupí bytu

Mnoho mých klientů se snažím vždy upozornit na to, že cena, za kterou byt kupují, nemusí být konečná. Tedy abych to upřesnil, mohou se jich týkat i mnohé další poplatky, u kterých je zvykem...

Jak správně vybrat stavební pozemek – 3. díl

Třetí a zároveň poslední díl mého seriálu o tom, jak vybrat správný pozemek, se týká dnes velmi důležitého tématu, kterým jsou regulativy územního plánu. Pokud přesně nevíte, o čem...

Neexistuje standard v měření plochy bytu

Nedávno jsem byl s klientkou na prohlídce jednoho bytu. Makléř stále vychvaloval velikost pokojů a tvrdil nám určité metry. Jakmile se jeho výklad blížil ke konci, vytáhnul jsem z tašky...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV