prukaz_energeticke_narocnosti_budov

Vyhněte se pokutám – PENB by měla mít každá nemovitost

Průkaz energetické náročnosti budov, tedy ve zkratce PENB je jednoduchý dokument, který hodnotí provoz budovy ve vztahu k využití energií. A to jak energií, které jsou nezbytné na vytápění, tak i energií které využíváme na ohřev vody, na chlazení, udržování klimatu pomocí klimatizací, ale i na svícení. To vše je v procesu přidělení tohoto průkazu hodnoceno a výsledkem je zařazení do konkrétní skupiny, a to A – G.

Od ledna 2013 u všech budov

Bohužel mnozí majitelé nemovitostí, a to budov, rodinných domů, bytových domů i dalších staveb si stále ještě neuvědomují, že i oni jsou povinni daný průkaz energetické náročnosti na své budově mít. V tomto směru jim i já kladu na srdce fakt, že v případě tohoto stavu mohou počítat s nemalými pokutami, pokud inspekce absenci daného průkazu zjistí. Aktuálně je stav takový, že se akceptuje i pozdější vydání. Je třeba ale počítat s tím, že tento stav nebude trvat věčně. Dá se očekávat, že tato situace nastane v roce 2016, kdy začnou platit nová pravidla, která se dotknou i samotných majitelů bytů.

Předložení PENB bude povinné při prodeji i pronájmu

Zmíněný rok 2016 totiž bude klíčový v tom, že při každém prodeji nebo pronájmu vašeho bytu budete povinni daným zájemcům průkaz předložit a tím je informovat o celkové energetické náročnosti jak budovy, tak konkrétní jednotky. Její náročnost je posuzována s ohledem na budovu jako celek a následné množství jednotek, které se v ní nachází.

Problematika povinností je složitější

Na závěr celé problematiky bych rád podotkl i to, že celá situace ohledně povinností a termínů je ještě o něco složitější, jelikož se zohledňují i takzvané vztažné plochy konkrétních domů. V tomto směru platí a bude platit:

  • Bytový dům se vtažnou plochou nad 1 500 m² musí mát PENB zpracován do 1. 1. 2015
  • Bytový dům se vtažnou plochou nad 1 000 m² musí mát PENB zpracován do 1. 1. 2017
  • Bytový dům se vtažnou plochou pod 1 000 m² musí mát PENB zpracován do 1. 1. 2019
  • Budovy se vtažnou plochou pod 50 m² nemusí mít PENB zpracován vůbec

Petr-Ejem_01

Průkaz si lze vyžádat

Pokud vás zajímá, jak je na tom z hlediska energetické náročnosti dům, ve kterém bydlíte, lze si PENB vyžádat u společenství vlastníků. Totéž lze i v případě, kdy ho chcete předkládat budoucímu majiteli či nájemci. Ne vždy však může SVJ průkaz předložit, a tak se v tomto směru dá postupovat i podle alternativy, kterou je předložení vyúčtování energií, a to za poslední tři roky. Toto se může stát právě v případech, kdy budova průkaz stále ještě vydaný nemá a přitom na majitele bytů již padá povinnost jeho předkládání. V takovém případě samozřejmě radím informovat se u SVJ o tom, zda průkaz existuje a pokud ne, tak lobovat za jeho získání. Zvláště, pokud v budoucnu skutečně plánujete prodej jednotky.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Konec složitého hledání nemovitostí. Prostě si zadejte poptávku zdarma

Hledáte byt, dům, pozemek, či jinou nemovitost? Ale už vás nebaví trávit každý den spousty hodin na internetu a procházet realitní portály neustále dokola? Jste otráveni pořád stejnou nabídkou...

2. díl KOUPĚ BYTU- Jak jednoduše najít takové bydlení, jaké hledáte

V minulém článku jsem pro vás shrnul několik rad, které se týkaly toho, jak si konkrétně ujasnit to, jak by měl vypadat váš vysněný byt. Máte-li v tomto směru jasno, určitě se vám...

Exkluzivní smlouva pro a proti

V souvislosti s prodejem nemovitostí se na mě klienti obrací také v otázce toho, zda mají svou nabídku „rozhodit“ mezi více realitních kanceláří, nebo vsadit na jednu jedinou a s tou...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV