vypoved_nebytovy_prostor

Výpověď z nájmu nebytových prostor

Klient před pár týdny koupil nebytový prostor i s nájemcem. Nyní by rád smlouvu vypověděl dle podmínek v nájemní smlouvě uzavřené s původním pronajímatelem ze dne 1. 7. 2013 ve které si odsouhlasili jednoměsíční výpověď. Nájemce s výpovědí zřejmě souhlasí, nicméně odkazuje se na několik paragrafů, ze kterých uvádí, že výpovědní doba činní 6 měsíců. Jak v této záležitosti pokračovat?

Pro odpověď jsem oslovil pana Ing. Miroslava Jonáše z portálu realitnimaturita a advokáta JUDr. Pavla Kvíčalu aby mi pomohli s postupem. Zde je jejich pohled na danou problematiku.

Odpověď Ing. Miroslava Jonáše

Co se týká pronájmu nebytových prostor, tak i když byla smlouva zjevně uzavřena dle zákona č. 116/1990 Sb., o nájmu a podnájmu nebytových prostor, ve znění p. p. a je stále platná, tak se na výpověď, pokud bude odchylná, budou vztahovat podmínky NOZu, čili zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění p. p., a to s platností od 1.1.2014. Upravují to §2302-2315. Záleží na době smlouvy.

banner-poptej-nemuzete

Nájem na dobu určitou

Pokud ve výpovědi nebude uveden důvod, pak je neplatná, a výpovědní doba je tříměsíční (§2310 odst. 2.). Důvody jsou dle zákona 2 – hrubé porušení anebo de facto zánik či změna předmětu nájmu (§2309).

Řešení je výpověď dohodou dle smlouvy (i když je ustanovení ve smlouvě neplatné) se lhůtou jeden měsíc, pokud nájemce nesouhlasí, pak výpověď z vaší strany s tříměsíční lhůtou, kdy musíte uvést jeden z výše uvedených důvodů.

Nájem na dobu neurčitou

§2312 je jednoznačný – nájem se vypovídá v šestiměsíční lhůtě. Jediná výjimka je, že má jedna strana vážný důvod, pak se lhůta stahuje na polovinu. Vážný důvod je např. nutnost přestavět objekt z hygienicky neodpovídajících důvodů z vaší strany, popř. úmrtí druhého společníka ze strany nájemce.

Realitni-asistent_01

Řešení je výpověď dohodou dle smlouvy (i když je ustanovení ve smlouvě neplatné) se lhůtou jeden měsíc, pokud nájemce nesouhlasí, pak výpověď z vaší strany s šestiměsíční lhůtou, kdy nemusíte uvést důvod, nebo výpověď z vaší strany s tříměsíční lhůtou, kdy musíte vymyslet vážný důvod.

Pokud by smlouva trvala už déle než 5 let, pak je výpovědní lhůta taxativně šestiměsíční.

Výpovědní lhůta se počítá od začátku následujícího měsíci po měsíci, kdy bude výpověď doručena druhé straně.

Odpověď JUDr. Pavla Kvíčali

Ust. § 2312 občanského zákoníku je ust. tzv. dispozitivní. Tedy jedná se o ustanovení,které upravuje výpovědní dobu u těch smluv, kde není výpovědní doba sjednána.

V daném případě se toto ustanovení nevztahuje na vztah mezi původním majitelem a nájemcem, nyní tedy mezi novým majitelem a nájemcem. Nový majitel vstoupil do práv a povinností koupí nemovitosti, jak je měl původní majitel, kdy byla sjednána jednoměsíční výpovědní lhůta pro obě strany. Pokud by sjednána nebyla, platilo by předmětné ust.§ 2312 obč. zákoníku, ale jestliže byla sjednána výpovědní lhůta, smlouva je platná a musí se jí všichni řídit.

Jak to dopadlo?

Mému klientovi (novému majiteli) jsem od začátku doporučoval se s nájemcem prostě a jednoduše dohodnout. A to se povedlo. Nájemce uvedl nemovitost do původního stavu a předal ji novému majiteli.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Rezervační smlouva- než se rozhodnete ji podepsat

Pozor, zde už jde do tuhého. Nalezli jste v nabídce realitní kanceláře vysněnou nemovitost, kterou jste se rozhodli koupit? Realitka bude po vás chtít podepsat rezervační smlouvu, což je v pořádku,...

6 důvodů proč pronajmout byt přes realitní kancelář

Jedna z nejdůležitějších věcí při pronájmu bytu je mít v něm spolehlivého nájemníka, který vám bude pravidelně platit nájemné. Jak pomáhám majitelům takového nájemníka najít,...

Jak na správný pronájem vašeho bytu

Z mnoha schůzek, které s klienty mám, jasně vyplývá, že většina z nich má negativní zkušenosti s pronájmem svého bytu. Přitom k tomu často nemusí ani dojít. Stačí dodržovat několik...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV