zájemce_neni_kupec_nemovitosti

Zájemce o vaši nemovitost není automaticky kupující

Jakmile dáte svoji nemovitost do inzerce a „nepřepálíte“ cenu, začnou se vám ozývat zájemci s žádostí o prohlídky. Což je naprosto v pořádku, protože ani ty nejlepší fotografie, videa, virtuální prohlídky, či půdorysy nenahradí osobní prohlídku nemovitosti.

V tento okamžik si majitelé často myslí, že mají nemovitost už prodanou. Nemají!

Z deseti zájemců přijde jen šest

Možná vám to přijde nepochopitelné, ale je to tak. Zájemce často na domluvenou prohlídku nepřijde.

banner-poptej-nemuzete

Proč? Protože na to zapomněl, něco mu do toho vlezlo, našel lepší nabídku, nebo si to jen rozmyslel a prostě se mu nechtělo se vám ozvat a dohodnutou prohlídku zrušit.

Ze šesti zájemců si to pět musí rozmyslet

V pořádku. Nicméně „musím si to rozmyslet“ velmi často znamená, že zájemce vaši nemovitost nechce. Proč? Protože se mu nelíbí.

Časté fráze zájemců na prohlídkách:

  • Na fotografiích ten pokoj vypadal větší.
  • Na fotografiích ten pokoj vypadal menší.
  • Jéééé, to je malé.
  • Sem se nám nevejde skříň.

Tyhle fráze považuji za výmluvy a nesoustředěnost zájemců při čtení inzerátů. Přece když prodávám byt 1+1 o velikosti 32 m2, nemůže zájemce očekávat, že se bude jednat o prostorný byt.

Další důvod je, že se bojí podpisu

Určitě máte i ve svém okolí věčné kupující, kteří neustále opakují: „Přece nebudu pořád platit nájem a vyhazovat sedm tisíc měsíčně oknem. Vezmu si hypotéku a místo nájmu si budu splácet vlastní byt.“

Lidé chtějí kupovat. V dnešní době to i vypadá velmi jednoduše. Vyberete si nemovitost, zajdete do banky si půjčit peníze, podepíšete smlouvy a je to. A je to? Není.

Jakmile podepíšete smlouvy, často se zavazujete i na třicet let, ještě jednou, na třicet let, že budete pravidelně každý měsíc posílat peníze bance. To je okamžik, kdy mnoha zájemcům dojde, že to tak jednoduché není.

V případě platby v hotovosti to je obdobné. Zájemce přemýšlí, zda opravdu chce teď „přijít“ o milion korun, na který dvacet let šetřil.

Je škoda, že zájemci vám tohle nikdy neřeknou. Začnou se vymlouvat a používat fráze uvedené výše.

Je to jednoduché

Vypadá to tak, do podpisu prvního dokumentu. Pro většinu zájemců je podpis jakéhokoliv dokumentu psychický tlak, kdy jim dojde ten obrovský závazek a prostě z toho často cuknou. Což já považuji za správné. Raději cuknout teď, než později.

Petr-Ejem_01

Na druhou stranu mě oslovují „střelci“, kteří si chtějí půjčit 80% ceny bytu od banky a 20% ode mne. Takovou půjčku lidem neposkytnu. Nechci mít na svědomí člověka, který se zadluží až po uši, jen proto, že si myslel, jak je to jednoduché a nebyl schopen si vše na začátku spočítat.

Rady pro prodávající

  • Neradujte se předčasně.
  • I když dojde k podpisu alespoň rezervační smlouvy, pořád nemáte prodáno.
  • Dejte do inzerátu dostatek informací.

Rady pro zájemce

  • Než se rozhodnete oslovit prodávajícího, přečtěte si pořádně inzerát a promyslete, zda si opravdu chcete tuto nemovitost prohlédnout. Ušetříte tím všem i sobě spousty času.
  • Ujasněte si, zda je ve vašem životě ten správný okamžik na nákup vlastní nemovitosti.
  • Zvažte, zda jste připraveni se zavázat bance na dalších třicet let.

Zájemce není kupec

Když jdu s klientem na prohlídku nemovitosti, kterou chce případně koupit, často prodávající říká: „Já mám kupců, že si mohu vybírat, komu to prodám.“ Zeptám se: „Máte kupce, nebo zájemce?“ Prodávající si tohle velmi často pletou. Mít spoustu prohlídek neznamená automaticky úspěšný prodej za požadovanou cenu.

Víte co je nejlepší?

To, zda zájemce má skutečně zájem o vaši nemovitost, zkušený makléř na rozdíl od mnoha prodávajících pozná během prvních pár vteřin na prohlídce vaší nemovitosti.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Aktuální ceny nemovitostí a jaký předpokládám posun v následujících letech

Často jsem dotazován od svých klientů, zda jsou ceny jejich prodávaných, nebo naopak kupovaných nemovitostí adekvátní s ohledem na současný trh. Mnozí slýchají hlavně to, že ceny klesají...

Na co se zaměřit ve smluvní dokumentaci o koupi bytu

V některých z několika předchozích článků jsem upozorňoval na to, jak vybrat ten správný byt a na co hledět. Pokud dojdete až ke kupní smlouvě, je třeba se zaměřit i na ní. A proto...

Rezervační smlouva- než se rozhodnete ji podepsat

Pozor, zde už jde do tuhého. Nalezli jste v nabídce realitní kanceláře vysněnou nemovitost, kterou jste se rozhodli koupit? Realitka bude po vás chtít podepsat rezervační smlouvu, což je v pořádku,...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV