zájemce_neni_kupec_nemovitosti

Zájemce o vaši nemovitost není automaticky kupující

Jakmile dáte svoji nemovitost do inzerce a „nepřepálíte“ cenu, začnou se vám ozývat zájemci s žádostí o prohlídky. Což je naprosto v pořádku, protože ani ty nejlepší fotografie, videa, virtuální prohlídky, či půdorysy nenahradí osobní prohlídku nemovitosti.

V tento okamžik si majitelé často myslí, že mají nemovitost už prodanou. Nemají!

Z deseti zájemců přijde jen šest

Možná vám to přijde nepochopitelné, ale je to tak. Zájemce často na domluvenou prohlídku nepřijde.

banner-poptej-nemuzete

Proč? Protože na to zapomněl, něco mu do toho vlezlo, našel lepší nabídku, nebo si to jen rozmyslel a prostě se mu nechtělo se vám ozvat a dohodnutou prohlídku zrušit.

Ze šesti zájemců si to pět musí rozmyslet

V pořádku. Nicméně „musím si to rozmyslet“ velmi často znamená, že zájemce vaši nemovitost nechce. Proč? Protože se mu nelíbí.

Časté fráze zájemců na prohlídkách:

  • Na fotografiích ten pokoj vypadal větší.
  • Na fotografiích ten pokoj vypadal menší.
  • Jéééé, to je malé.
  • Sem se nám nevejde skříň.

Tyhle fráze považuji za výmluvy a nesoustředěnost zájemců při čtení inzerátů. Přece když prodávám byt 1+1 o velikosti 32 m2, nemůže zájemce očekávat, že se bude jednat o prostorný byt.

Další důvod je, že se bojí podpisu

Určitě máte i ve svém okolí věčné kupující, kteří neustále opakují: „Přece nebudu pořád platit nájem a vyhazovat sedm tisíc měsíčně oknem. Vezmu si hypotéku a místo nájmu si budu splácet vlastní byt.“

Lidé chtějí kupovat. V dnešní době to i vypadá velmi jednoduše. Vyberete si nemovitost, zajdete do banky si půjčit peníze, podepíšete smlouvy a je to. A je to? Není.

Jakmile podepíšete smlouvy, často se zavazujete i na třicet let, ještě jednou, na třicet let, že budete pravidelně každý měsíc posílat peníze bance. To je okamžik, kdy mnoha zájemcům dojde, že to tak jednoduché není.

V případě platby v hotovosti to je obdobné. Zájemce přemýšlí, zda opravdu chce teď „přijít“ o milion korun, na který dvacet let šetřil.

Je škoda, že zájemci vám tohle nikdy neřeknou. Začnou se vymlouvat a používat fráze uvedené výše.

Je to jednoduché

Vypadá to tak, do podpisu prvního dokumentu. Pro většinu zájemců je podpis jakéhokoliv dokumentu psychický tlak, kdy jim dojde ten obrovský závazek a prostě z toho často cuknou. Což já považuji za správné. Raději cuknout teď, než později.

Petr-Ejem_01

Na druhou stranu mě oslovují „střelci“, kteří si chtějí půjčit 80% ceny bytu od banky a 20% ode mne. Takovou půjčku lidem neposkytnu. Nechci mít na svědomí člověka, který se zadluží až po uši, jen proto, že si myslel, jak je to jednoduché a nebyl schopen si vše na začátku spočítat.

Rady pro prodávající

  • Neradujte se předčasně.
  • I když dojde k podpisu alespoň rezervační smlouvy, pořád nemáte prodáno.
  • Dejte do inzerátu dostatek informací.

Rady pro zájemce

  • Než se rozhodnete oslovit prodávajícího, přečtěte si pořádně inzerát a promyslete, zda si opravdu chcete tuto nemovitost prohlédnout. Ušetříte tím všem i sobě spousty času.
  • Ujasněte si, zda je ve vašem životě ten správný okamžik na nákup vlastní nemovitosti.
  • Zvažte, zda jste připraveni se zavázat bance na dalších třicet let.

Zájemce není kupec

Když jdu s klientem na prohlídku nemovitosti, kterou chce případně koupit, často prodávající říká: „Já mám kupců, že si mohu vybírat, komu to prodám.“ Zeptám se: „Máte kupce, nebo zájemce?“ Prodávající si tohle velmi často pletou. Mít spoustu prohlídek neznamená automaticky úspěšný prodej za požadovanou cenu.

Víte co je nejlepší?

To, zda zájemce má skutečně zájem o vaši nemovitost, zkušený makléř na rozdíl od mnoha prodávajících pozná během prvních pár vteřin na prohlídce vaší nemovitosti.


« Zpět na výpis článkůLíbil se vám článek?Jako 1. chci být informován o novém článku!

Další zajímavé články

Investiční byty - jak na ně? 3. část – jaké jsou naše povinnosti

Samozřejmě představa toho, že koupíme byt, seženeme nájemníka a dále již jenom počítáme peníze, je mylná. Několik povinností, které nám mohou zabrat i několik hodin času týdně, jsem...

Na čem vás mohou realitní makléři nachytat

Nedávno jsem četl, že lidí jako jsem já, najdete na realitním trhu zhruba 20 000. Ano, jsme to my, realitní makléři, kteří by vám měli pomoci s tím, jak nejlépe prodat nemovitost, jak vybrat...

Jak koupit novostavbu bez hypotéky i dokazování příjmu?

Možná to málokdo čekal, ale silný trend devadesátých let, kdy všichni preferovali při nákupu bytů v novostavbách osobnívlastnictví, se možná začne brzy otáčet. Pořád platí, že naprostá...

© 2015 Realitní poradce Prostějov - Petr Ejem

Kreativní agentura INOVATIV